języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Wernisaż wystawy ‘Chiosk/Kiosk’ w Rondzie Sztuki

W czwartek 15 grudnia w Rondzie Sztuki w Katowicach odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej ‘Chiosk / Kiosk’. Wystawa powstała jako efekt wspólnej inicjatywy Pracowni Działań Interdyscyplinarnych Akademii Sztuk Pięknych oraz Vladimira Usa, dyrektora Stowarzyszenia Artystycznego Oberliht z Kiszyniowa. Inspiracją był „kiosk”, czyli obiekt – struktura architektoniczna wzorowana na standardowym mieszkaniu mołdawskim z lat 70. i 80., kiedy to publiczne prezentowanie sztuki było właściwie niemożliwe.

Impreza, której początek zaplanowano na godzinę 18.00, rozpoczęła się z małym opóźnieniem, nie dotarli wszyscy autorzy prac. Są wśród nich Polacy, Mołdawianie oraz Czech: Paweł Mendrek i Ewa Zasada, Krystyna Nikiel, Łukasz Obałek, Bartek Skrzyczek, Lesław Tetla, Katarzyna Wolny, Joanna Zdzienicka, Tonka Maleković i Ion Fisticanu, Vladimir Us, Jarek Sedlak.

Lesław Tetla, kurator wystawy, prodziekan Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach zwrócił uwagę na fakt, że nazwa „kiosk” jest coraz częściej używana wymiennie z pojęciem „flat space”.  Natomiast efekty pracy artystycznej widoczne na wystawie są wynikiem długich spacerów po Kiszyniowie i refleksji nad jego przestrzenią publiczną. Punktem wyjścia dla katowickiej wystawy było zatem mołdawskie mieszkanie w bloku z płyty, którego aranżację można zobaczyć na placu w centrum Kiszyniowa. Jak mówił Lesław Tetla, kiszyniowiecki „kiosk” to jeszcze  lub tylko w pewnym sensie eksponat. To swoisty symbol, pierwszy krok do tego, o czym mówił już sam Vladimir Us.

Mianowicie, główną ideą projektu jest wyjście ze sztuką w przestrzeń publiczną. To zwiększa szansę sztuki na publiczną rozmowę, dysputę, interakcję. Potwierdzeniem słów Usa są wyświetlane na wystawie projekcje ukazujące nieco prowokacyjne zachowania na placu wokół „kiosku”. Sprawiają one jednak, że ludzie się zatrzymują, dziwią, zadają pytania – o to właśnie chodzi w tym przedsięwzięciu.

Skuteczność oddziaływania takiej formy kontaktu artystów z odbiorcami oraz odbiorców między sobą potwierdził wernisaż. Instalacja, umiejscowiona w centralnym punkcie ‘Galerii +’ przyciągała widzów. Ludzie rozsiadali się wokół stolika z mołdawską prasą, śledzili wyświetlane projekcje, a z gwaru można było wychwycić fragmenty rozmów o pracach prezentowanych na wystawie. Na wystawie zaprezentowano m. in. projekcje, woskowy odlew, zdjęcie fontanny z naniesionym szkicem technicznym, zdjęcie mieszkania, formę wyciętą z pianki, która imituje porastający mchem, opuszczony i zniszczony budynek.

Na zakończenie wernisażu Organizatorzy przygotowali jeszcze jeden element integrującypoczęstunek pyszną mołdawską zupą, którą ugotował Vladimir Us wraz z jedną z autorek prac.

Angelika Kawa
2011-12-16

PDF Print