języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Gdy zasady dyktuje przedmiot. Wernisaż wystawy Małgorzaty Szymankiewicz

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można już oglądać prace Małgorzaty Szymankiewicz. Wernisaż wystawy ‘Słaba widoczność’ odbył się 16 grudnia o godzinie 18.00 w Małej Przestrzeni.

Miłośników sztuki abstrakcyjnej, którzy przybyli na otwarcie wystawy, powitała kuratorka wystawy Marta Lisok. Na wernisażu obecny był również dyrektor Galerii BWA w Katowicach Marek Kuś oraz artystka Małgorzata Szymankiewicz, która podziękowała za przygotowanie i organizację wystawy swoich prac.

Prace, które można oglądać do 20 stycznia 2012 roku w BWA, powstały jako zaprzeczenie pełnej i dobrej widoczności, która jest wynikiem takich środków artystycznych jak perspektywa czy kompozycja dzieła. Wystawa, choć niewielkich rozmiarów, ponieważ wystawionych dzieł było zaledwie sześć, ma stanowić rodzaj gry z odbiorcą.

- Prace Małgorzaty Szymankiewicz chwytają odbiorcę w sieć znaczeń. Zachęcają do udziału w grze, której zasady dyktuje sam przedmiot – powiedziała podczas otwarcia kuratorka wystawy Marta Lisok.

Wrażenie na odbiorcy na pewno robi dzieło zatytułowane ‘141’, które pod względem rozmiarów jest największą pracą Szymankiewicz. Podarte białe kartki papieru zamalowane częściowo na czarno, a ułożone w pewnym porządku, tworzą zagadkową przestrzeń. Co początkowo było obecne na powierzchni płótna? Możemy pomyśleć, wywnioskować, ale czy jest to coś, co należy do porządku ustanowionego przez wyobraźnię? Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić wystawę ‘Słaba widoczność’ w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Małgorzata Szymankiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace wystawiane były między innymi w galeriach w Poznaniu, w Białymstoku, w Warszawie czy Berlinie.

Anna Ziorkiewicz
2011-12-21

PDF Print