języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Wolne ściany Klubu Brama, czyli wystawa sztuki profesjonalistów i amatorów

"Wolna Ściana Bramy" to, jak twierdzi organizator, największa w mieście wystawa zbiorowa, w skład której wchodzą sześćdziesiąt trzy prace zarówno twórców profesjonalnych, jak i artystów amatorów. Została zorganizowana po raz pierwszy, odbywa się w od 9 lipca do 31 sierpnia. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bytomia Piotr Koj.

Celem wystawy jest ukazanie twórczości bytomian.Część prac pochodzi od osób zrzeszonych w bytomskiej grupie Art Klub, klubie "Relaks" Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Szombierkach i kółka plastycznego funkcjonującego w ramach Uniwersytetu III Wieku.

Zgromadzone prace wykonane są w różnych technikach, dominuje malarstwo i fotografia, ale także rysunek, grafika, rękodzieło artystyczne czy płaskorzeźba. Tematyka dzieł także prezentuje dowolność: od pejzażu, przez portret po rysunek satyryczny.

Część twórców hobbystów ma "to coś", co często dostrzega się w pracach dzieci czy twórców sztuki naiwnej, a co zanika, gdy osoba zaczyna się kształcić plastycznie. Z drugiej strony, prace twórców profesjonalnych pozwalają zobaczyć długo kształconą technikę, świadomość doboru kompozycji. W porównaniu z pracami amatorów widać wpływ wykształcenia artystycznego na dzieło.

Warunki w klubie Brama nie są typowe dla galerii – ceglane ściany to nie końca neutralne tło, w klubie panuje lekki półmrok, jednak pozwala to jakby "zmniejszyć dystans" między dziełem a widzem. Zatracona zostaje bariera onieśmielenia, które odczuwają niektórzy ludzie w galeriach czy muzeach.

Gabriela Palicka

PDF Print