języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Błaszczyk Mirosław Jacek

Mirosław Jacek Błaszczyk urodził się w Bytomiu. Dyrygent, kompozytor, pedagog.

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie warsztat dyrygenta chóralnego zdobywał u prof. Jana Wincentego Hawela, następnie kontynuował naukę na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki u prof. Karola Stryji. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni; w 2009 roku obronił pracę habilitacyjną w dziedzinie dyrygentury. W 1991 roku został laureatem katowickiego IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W kolejnych latach zdobywał liczne nagrody, stypendia i wyróżnienia. W 1984 rozpoczął przygodę z dyrygenturą, w trakcie której był zapraszany do kierowania wieloma zespołami.

Od maja 1998 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele, oraz za granicą. Z orkiestrami symfoniczną i kameralną Filharmonii Śląskiej sporo nagrywa. Ma na swym koncie wiele prawykonań. W listopadzie 2007 roku otwierając VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach poprowadził pierwsze wykonanie m.in. skomponowanej dla Filharmonii Śląskiej V Symfonii „Adwentowej” Wojciecha Kilara, którego Magnificat jako pierwszy na świecie z filharmonikami śląskimi nagrał na płytę wydaną przez DUX.

Tagi: dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej dyrektor Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga dyrygent Filharmonia Śląska Jacek Błaszczyk kompozytor Konkurs imienia Fitelberga pedagog

Pdf Print