języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
picture

Moś Marek

Marek Moś urodził się w Piekarach Śląskich. Kompozytor, muzyk, pedagog.

Założyciel Kwartetu Śląskiego - zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Występował z nim na najbardziej prestiżowych festiwalach i estradach. Z Kwartetem Śląskim dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (Partridge, Thesis, Olympia, Wergo, CD Accord). Płyty w nagraniu których uczestnicy, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.

Artysta jest laureatem wielu nagród: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO 1994 i innych. Obecnie niezależnie od swej aktywności koncertowej i nagraniowej wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Począwszy od 1998 r. jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej AUKSO, która należy do najwybitniejszych zespołów kameralnych, jakie pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Tagi: dyrektor AUKSO kompozytor Marek Moś muzyk Orkiestra Kameralna AUKSO pedagog założyciel Kwartetu Śląskiego

Pdf Print