języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Rojek Artur

Artur Rojek urodził się w 1972 r. w Mysłowicach. Muzyk rockowy. Założyciel i frontman zespołu Myslovitz oraz twórca formacji Lenny Valentino.

1992 rok to początek formacji Myslovitz, pierwotnie nazywającej się „The Freshmen”.  Artysta to jej wokalista, gitarzysta, kompozytor muzyki oraz autor tekstów. Wraz z zespołem Myslovitz i Lenny Valentino zdobył uznanie szerokiej publiczności oraz krytyków, co przełożyło się na nominacje do Fryderyków w kategorii Wokalista Roku (1997, 1999, 2000, 2001, 2002), Kompozytor Roku (2001 za album „Uwaga jedzie tramwaj” Lenny Valentino) oraz Autor Roku (2001 za album „Uwaga jedzie tramwaj” Lenny Valentino). Laureatem tej nagrody został w 2000 roku w kategorii Płyta Roku „Miłość w czasach popkultury” oraz Piosenka Roku „Chłopcy” zespołu Myslovitz, a rok później, w 2001, za płytę „Uwaga, jedzie tramwaj” formacji Lenny Valentino w kategorii Album Roku - Muzyka Alternatywna.

W wywiadach wielokrotnie podkreśla, że jest lokalnym patriotą i kocha Śląsk. Za rozsławianie Górnego Śląska oraz przyczynianie się do zachowania tamtejszej kultury został w 2005 roku uhonorowany Cegłą Janoscha przez czytelników katowickiej Gazety Wyborczej. Z jego inicjatywy powstał w jego rodzinnym mieście  cykliczny OFF Festival  (od 2010 roku wydarzenie odbywa się w Katowicach) prezentujący muzykę alternatywną. Pierwsza edycja odbyła się w lecie 2006 roku i odtąd stała się opiniotwórcza dla alternatywy muzycznej w Polsce i zagranicą. W 2010 roku OFF znalazł się na liście najlepszych europejskich festiwali wg magazynu Clash (UK) oraz serwisu internetowego Drowned in Sound (UK). Był też w finale dziesięciu najlepszych festiwali europejskich wybieranych co roku podczas gali European Festival Awards w holenderskim Groningen.  OFF Festival jest jedyną tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Tagi: Artur Rojek Cegła Janoscha Lenny Valentino muzyka Myslowitz off festival

Pdf Print