języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Villqist Ingmar

Ingmar Villqist (właśc. Jarosław Świerszcz) urodził się w 1960 roku w Chorzowie. Dramatopisarz, reżyser, nauczyciel akademicki.

Absolwent historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Początkowo związany ze sztukami plastycznymi (dyrektor BWA Katowice, wicedyrektor „Zachęty” w Warszawie, Akademie Sztuk Pięknych: Katowice, Kraków, Warszawa).

W 1998 roku zadebiutował jako dramatopisarz i wkrótce stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy. Związał się z teatrem. Został reżyserem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2001-2006), następnie w latach 2008-2010 był dyrektorem Teatru im. W. Gombrowicza w Gdyni. Obecnie wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autor dramatów: „Noc Helvera”, „Beztlenowce”, „Fantom”, „Bez tytułu”, „Preparaty”, „Helmucik” oraz powieści „Archipelag Wysp Pingwinich”. Jego sztuki, przetłumaczone na kilkanaście języków obcych, wystawiają teatry polskie i zagraniczne. Ewa”, projekt autorski współreżyserowany z Adamem Sikorą, to jednocześnie pierwszy film fabularny Villqista.

Tagi: Beztlenowce dramaturg Ewa Ingmar Villqist Jarosław Świerszcz Noc Helvera reżyser teatralny teatr

Pdf Print