języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
picture

Ptak Barbara

Barbara Ptak urodziła się w Chorzowie. Kostiumolog, scenograf.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Współpracuje ze wszystkimi teatrami na Śląsku (szczególny związek czuje z chorzowskim Teatrem Rozrywki) oraz z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą. Zrealizowała ponad 115 widowisk z repertuaru dramaturgii klasycznej oraz teatru muzycznego. Jest autorką oprawy plastycznej do ponad 200  przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali i filmów.

Współpracowała z takimi reżyserami jak Polański, Kawalerowicz, Kutz, Majewski. Jej kostiumy można zobaczyć m.in. w filmach "Noce i dnie", "Królowa Bona", "Ziemia obiecana" czy "Nie lubię poniedziałku". W sumie Ptak zaprojektowała kostiumy do ponad 80 filmów.

Wykładała również kostiumologię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu.

Jest laureatką wielu nagród m. in. Złotych Masek Województwa Śląskiego (trzykrotnie), nagrody Prezydenta Miasta Chorzowa i Prezydenta Miasta Katowic, a w 2008 r. odebrała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Tagi: Barbara Ptak kostiumolog kostiumy projekty scenografii scenograf

Pdf Print