języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Babko Marcin

Marcin Babko urodził się w 1975 roku. Dziennikarz muzyczny, muzyk, pisarz.

Absolwent bohemistyki na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego i Podyplomowego Studium Dziennikarstwa UŚ.

Tłumacz młodej literatury czeskiej i słowackiej (dotąd książkowo ukazały się: powieść Jáchyma Topola „Anioł” 2002, zbiór opowiadań Michala Hvoreckiego „W misji idealnej czystości” 2002, tomik poezji Petra Šuleja "Wiersze" 2003; a także wiele tekstów w pismach literackich).

Autor książek biograficznych: o grupie Coldplay („Otwórz oczy” 2006) i o Irku Dudku („Ziuta Blues” 2008).

Od 2000 r. dziennikarz muzyczny katowickiej „Gazety Wyborczej”. Pisał też teksty o muzyce m.in. dla „Jazz Forum", „Prime” i portali internetowych (Witryna Czasopism, Infomuzyka). Ma za sobą cykle audycji muzycznych w radiu i telewizji. Prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży.

Pisze opowiadania i teksty piosenek. Debiutował w 2000 r. w „FA-art”, opowiadaniem „Eneler”.

Autor tekstów, wokalista i generator szumów w ambient-jazzowej grupie Muariolanza, z którą nagrał dotąd cztery wysoko ocenione płyty: „Muarioland" 2006, „Po drugiej stronie Przemszy" 2008, „Wszystko będzie inaczej" 2009 i „Muafrika” 2010. Zagrał na harmonijce ustnej na płycie Pogodno „Hajle Silesia”. Wystąpił gościnnie na koncercie legendarnej brytyjskiej grupy Hawkwind (festiwal Colours of Ostrava 2008).

Założyciel wydawnictwa Falami, w którym od 2010 r. wydaje płyty (Muariolanza, St. James Hotel, Mirek Rzepa, Sealesia) i książki (w przygotowaniu przekład najnowszej powieści słowackiego prozaika Michala Hvoreckiego „Dunaj w Ameryce”). Założeniem wydawnictwa jest prezentacja artystów oryginalnych, o dużym potencjale artystycznym, ale też komercyjnym. Równie ważna jest prezentacja muzyki w niecodziennej formie. Płyty Falami mają być unikatowymi dziełami sztuki (a nie tylko takie dzieła w sobie zawierać): takimi, które warto mieć, które można z przyjemnością komuś podarować.

Marcin Babko zmarł 27 listopada 2016 r.

Tagi: dziennikarz muzyczny Falami Marcin Babko Muariolanza muzyk pisarz

Pdf Print