języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Robak Adrian

Adrian Robak urodził się w 1979 roku w Bytomiu. Kompozytor, teoretyk muzyki i śpiewak. W latach 2003-2008 studiował kompozycję w klasie Aleksandra Lasonia (dyplom z wyróżnieniem) oraz teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich (obecnie także w strukturach Zarządu Oddziału Śląskiego) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Adrian Robak współpracował z wieloma chórami. Pełnił funkcję akompaniatora i śpiewaka, obejmując ostatecznie stanowisko asystenta dyrektora w Zespole Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Współpracował także z wieloma muzykami i zespołami sceny polskiej i europejskiej. Brał udział w koncertach w Polsce i na świecie (Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Lincoln Center – New York Philharmony, Bregenzer Festspiele, siedziba główna ONZ w Nowym Jorku, Canterbury Cathedral). Jego kompozycje były wykonywane na festiwalach w kraju (m.in. Mikołowskie Dni Muzyki) oraz za granicą (m.in. Incontro Internazionale Polifonico Citta di Fano).

Filmy z muzyką artysty były prezentowane na Festiwalu „Solidarity of Arts” w Gdańsku w 2009 r. (jako oprawa artystyczna głównych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej) oraz w ramach „XIV Śląskich Dni Muzyki Współczesnej” w katowickich kinie „Kosmos”.

Adrian Robak współtworzy nieformalną grupę „Leonardo”, badającą ontologię muzyki oraz psychologiczne podłoże jej percepcji. Efektem pracy grupy jest m.in. aplikacja komputerowa „Robak Renesansowy” do nauki zasad komponowania muzyki opartej na regułach renesansowych, a jednocześnie narzędzia wspomagającego analizę muzyczną dzieł dawnych mistrzów i odkrywającego procesy twórcze (wersja prototypowa).

Jest autorem pierwszego, zintegrowanego narzędzia zawierającego wiedzę o teoretykach i kompozytorach europejskich (od początku naszej ery do okresu renesansu), pochodzącą z różnych źródeł w formie użytecznego leksykonu multimedialnego (w trakcie realizacji).

Adrian Robak ma swym dorobku kolekcję opracowań i transkrypcji. Jest również organizatorem wielu koncertów.

Artysta jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu i w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tagi: Adrian Robak kompozytor śpiewak teoretyk muzyki

Pdf Print