języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Klauza Michał

Michał Klauza. Dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Mikołaja Rymskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Swój warsztat dyrygencki doskonalił podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redla (Rzym 1996) i Maestro Valery’ego Giergieva (Rotterdam 1997).

Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku zakładając w warszawskiej Akademii Muzycznej Orkiestrę Kameralną „Concertino”. W latach 1998-2003 pracował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował i poprowadził wiele przedstawień operowych i baletowych.
Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovia, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Orchestre National Capitole de Toulouse, międzynarodową orkiestrą smyczkową w ramach Festival Junger Künstler w Bayreuth (Niemcy 1999-2001), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej (wrzesień 2002); w grudniu 2002 poprowadził koncert w Filharmonii Moskiewskiej.

W październiku 2009 dyrygował  Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej w ramach festiwalu „Dni muzyki Krzysztofa Pendereckiego” w Erewaniu. We wrześniu 2011 w Bazylei poprowadził galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Roztropowicza. Soliści Ivan Monighetti, Sol Gabetta i Misha Maisky wykonali m.in. Concerto Grosso nr 1 Krzysztofa Pendereckiego.

W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). W swoim dorobku artystycznym Michał Klauza posiada również nagrania radiowe i telewizyjne (m.in. z zespołami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl „Król Roger” Szymanowskiego, transmitowany w ramach Międzynarodowej Unii Radiowej w maju 2002).

Od stycznia 2009 pełni funkcję II dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Tagi: dyrygent Michał Klauza muzyka poważna Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia NOSPR

Pdf Print