języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Skrowaczewski Stanisław

Stanisław Skrowaczewski. Urodził się w Polsce, we Lwowie. Kompozytor, pianista, dyrygent. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat. Mając lat 7 skomponował pierwszy utwór symfoniczny, cztery lata później debiutował jako pianista. Po wojnie studiował w Paryżu kompozycję u Nadii Boulanger, tam również uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.

W kraju związany był z Filharmonią Wrocławską, Śląską (dyrektor artystyczny w latach 1949-53), Krakowską i Narodową. Po wygraniu w 1956 r. Konkursu Dyrygenckiego w Rzymie otrzymał zaproszenie od George'a Szella i zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra (1958 r.) To przyniosło występy z innymi czołowymi orkiestrami w USA oraz powołanie w 1960 r. na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra) - funkcję tę pełnił przez 19 lat. W latach 1984-91 był I dyrygentem Hallé Orchestra w Manchester. Dyrygował najlepszymi orkiestrami świata (m.in. New York Philharmonic, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony, The Philharmonia, Concertgebouw) i w czołowych teatrach operowych (Staatsoper w Wiedniu, Metropolitan Opera). Regularnie koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji, Skandynawii i w wiodących ośrodkach europejskich. W Japonii występuje z NHK Symphony w Tokio i z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

Nagrał szereg płyt (m.in. dla RCA, Philips, CBS, EMI/Angel, Erato, Denon, Mercury, Vox, Muza, Arte Nova i Oehms Classics), z których liczne zostały nagrodzone. Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 r. zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą za najlepsze nagranie muzyki symfonicznej przełomu XVIII i XIX wieku. Ostatnio, wraz z Hallé Orchestra, utrwalił na płycie I i VI Symfonię Szostakowicza. Otrzymał również wiele nagród w dziedzinie kompozycji.

Obecnie Stanisław Skrowaczewski jest honorowym dyrygentem Minnesota Orchestra i dyrygentem gościnnym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Saarländischer Rundfunk Orchestra. W 2007 r. rozpoczął współpracę jako główny dyrygent z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra w Tokio. 3 maja 1999 r. artysta odebrał z rąk Prezydenta RP Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tagi: dyrygent katowice kompozytor muzyka poważna Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia NOSPR Stanisław Skrowaczewski

Pdf Print