języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Liebreich Alexander

Alexander Liebreich. Urodził się w Regensburgu (Niemcy). Dyrygent. Ukończył studia w Hochschule für Musik w Monachium oraz w salzburskim Mozarteum, gdzie zetknął się z pracą dyrygencką Claudia Abbado i Michaela Gielena.

Po zwycięstwie w Konkursie Dyrygenckim im. K. Kondraszyna w 1996 r. został powołany na stanowisko asystenta Edo de Waarta przy holenderskiej Radio Filharmonisch Orkest. W kolejnych latach był wielokrotnie zapraszany do współpracy przez znaczące orkiestry europejskie. Ostatnio występował z orkiestrami radiowymi w Hamburgu, Stuttgarcie i Monachium, z orkiestrami filharmonicznymi w Dreźnie i Osace.

Jesienią 2006 r. Liebreich został pierwszym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Münchener Kammerorchester. Ze swoim zespołem, szczególnie podziwianym i wyróżnianym za zróżnicowany program i nadzwyczajną kulturę dźwięku, zarejestrował cenione płyty dla wytwórni ECM i Deutsche Grammophon. Pochlebne opinie krytyki uzyskało także nagranie z uwerturami Gioacchina Rossiniego, wydane w 2011 r. przez Sony Classical.

W 2002 r., z Instytutem Goethego oraz Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD), zrealizował Korea-Projekt, w ramach którego, wspólnie z Młodymi Filharmonikami Niemieckimi, koncertował w Korei Północnej i Południowej, gdzie po raz pierwszy wykonano VIII Symfonię Brucknera. Był również pięciokrotnie zapraszany jako profesor gościnny do Korei Północnej - doświadczenia z tej współpracy udokumentowane zostały w filmie pt. Pyongyag Crescendo.

Od 2008 r. jest członkiem Kapituły Instytutu Goethego – zgromadzenia składającego się z wybitnych osobowości życia kulturalnego i społecznego Republiki Federalnej Niemiec.
W 2011 r. artysta objął posadę dyrektora artystycznego Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej – jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Azji.
Z myślą o międzykulturowej komunikacji utworzył est-west-residence-programme, w ramach którego do Korei zaprasza cenionych artystów (Heiner Goebbel, Unsuk Chin, Martin Grubinger, Toshio Hosokawa, Beat Furrer).

Po regularnych gościnnych występach na przestrzeni minionych pięciu lat Alexander Liebreich 30 sierpnia 2012 roku obejmie funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Tagi: Alexander Liebreich dyrektor artystyczny dyrygent Katowice Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia NOSPR

Pdf Print