languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Nastrojowo i pięknie – koncert The Cinematic Orchestra

Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2012 rusza w sierpniu. Jednak już w ubiegły weekend mogliśmy poczuć klimat tego festiwalu. Organizatorzy zaprosili do Galerii Szybu Wilson czołowych przedstawicieli nu-jazzu  - The Cinematic Orchestra. Zespół przybył do Katowic w ośmioosobowym składzie racząc słuchaczy tradycyjnym jazzem połączonym z nowoczesnymi ambientowymi dźwiękami. TCO zagrało nie tylko utwory ze swojej ostatniej płyty, ale również najbardziej popularne utwory z płyt poprzednich.

Należy wspomnieć, że występ The Cinematic Orchestra to nie jedyny występ na Śląsku artystów reprezentujących legendarną wytwórnię Ninja Tune. W zeszłym roku w Galerii Szyb Wilson, również w ramach cyklu Before Tauron Nowa Muzyka, mogliśmy posłuchać brzmienia Bonobo, angielskiego producenta, DJa i kompozytora. Przestronność i akustyka sali Galerii Szybu Wilson doskonale nadaje się do koncertów jazzowych i muzyki elektronicznej, o czym świadczyć może choćby to, że w  tym jak i w roku poprzednim, publiczność dopisała wypełniając salę Galerii po brzegi.

Muzycy zespołu wraz z założycielem Jasonem Swinscoem rozpoczęli koncert od spokojnych dźwięków wprowadzając słuchaczy w jazzowy nastrój. Wokalistka Heidi Vogel, zachwyciła mnie silnym głosem, który doskonale prezentował się w utworach takich jak „Evolution” . Momentami można było usłyszeć w głosie wokalistki etniczną nutę, co doskonale komponowało się z  jazzowymi rytmami. Na wokalu wraz z Vogel mogliśmy usłyszeć gitarzystę Larry’ego Browna. Jego głos szczególnie pięknie wybrzmiał w utworach śpiewanych wraz Heidi Vogel, a w szczególności w „To Build a Home”. Nie tylko wokaliści mogli zaprezentować swoje umiejętności. Każdy z muzyków miał okazję do pokazania swojego talentu w partiach solowych. Publiczność szczególnie entuzjastycznie zareagowała na grę perkusisty Luka Flowersa, który pod koniec koncertu był niesamowity.

Na zakończenie zespół zagrał utwór pochodzący z soundtracku do niemego filmu pod tym samym tytułem „The Man With The Movie Camera”. Ale to kawałek z płyty „Every Day” zagrany na bis wywołał największą euforię wśród publiczności. Mowa tu o utworze „All That You Give”, w którym wokalistka Heidi Vogel ponownie oczarowała publiczność swoim cudownym głosem.

Nastrojowy koncert The Cinematic Orchestra był doskonałą rozgrzewką przez Festiwalem Tauron Nowa Muzyka, na który czekam z niecierpliwością pozostając jednocześnie w nu-jazzowym nastroju po tym pięknym koncercie. 

Marta Kordas
2012-02-21

The Cinematic Orchestra, koncert: „Before Tauron Nowa Muzyka 2012”, 19 lutego 2012 r., godz. 20.00, Szyb Wilson, Katowice.

PDF Print