languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice - mamy bogate wnętrze!

Rondo Sztuki w Katowicach stało się głównym organizatorem lokalnych wydarzeń kulturalnych w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. W ciągu 5 tygodni w ramachTAK Katowice, czyli Tymczasowej Akcji Kulturalnej organizowane są wydarzenia w dziedzinach sztuki, designu, fotografii, muzyki, komiksu i architektury, które będą się odbywać do 2 września.

Program projektu to po pierwsze prezentacje - przede wszystkim koncerty zagranicznych i krajowych wykonawców.   W ramach platformy muzycznej koncerty dali m. in. Crystal Fighters z Hiszpanii, Joan As Police Woman z USA  oraz Thelma&Clyde z Norwegii. Po drugie - to wykłady i warsztaty prowadzone przez designerów, architektów i twórców komiksów.

W ramach TAKK szczególnie ważne było zwrócenie uwagi na przestrzeń miejską i jej wykorzystanie jako inspiracji. Sztuka wychodzi z muzealnych sal na miejskie ulice w postaci np. studenckich projektów artystycznych. KOKOŁO to grupa młodych artystów tworzących tzw.  murale, czyli ścienne malowidła. Fluorescencyjne barwy przyozdobiły nie tylko wnętrze Ronda Sztuki; murale pojawiły się także na ścianach kluczowych przejść podziemnych: pod ulicą Sokolską i Mikołowską.

W akcjach TAKK wykorzystywano różne składniki - farbę, dźwięk, światło. Wykorzystano też lokalny surowiec- czarne złoto. Węgiel był motywem przewodnim instalacji Julity Wójcik, z którego powstał napis BOGACTWO pod Pomnikiem Powstań Śląskich. Tak - Katowice są miastem przemysłowym– ale to właśnie może być nasz atut, przekonywała na swoim wykładzie architekt Justyna Gorgoń. Prezentując przykłady rewitalizacji opuszczonych fabryki i zapomnianych strefy przemysłowych (np. poznański Stary Browar) architekt tłumaczyła, że postindustrialny charakter Katowic może być albo zagrożeniem, albo potencjałem.

W wykładach poświęconych architekturze nie mogło zabraknąć pytań o katowicki rynek, a raczej jego brak. Problem w tym, że Katowice nie mają wyraźnie zaznaczonego centrum. Ale podobnie jest w Berlinie, Londynie czy Paryżu. W swoim wystąpieniu archiktekt Bartłomiej Nawrocki przekonywał, że kwestia przestrzeni publicznej to nie tylko architektoniczne zagospodarowanie przestrzeni i sztuczne nadanie jej miana rynku. To przede wszystkim ludzie decydują, gdzie chcą się spotykać, odpoczywać i bawić, drugorzędny jest wówczas kolor ławek i nowa kostka brukowa. Kwestie rynku i fenomenu ulicy Mariackiej wywołały burzliwą architektoniczno-filozoficzno- socjologiczną dyskusję wśród uczestników wykładu.

W ramach działu fotografia przygotowano wystawę prac studentów uczelni czeskich, austriackich węgierskich i polskich. Prace młodych artystów powstały w ramach projektu „Granica” zorganizowanego przez katowicką ASP i czeski Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie.

Z kolei warsztaty komiksowe poprowadził m. in. pochodzący z Bydgoszczy rysownik Michał „Sledziu” Śledziński. Uczestnicy warsztatów wspólnie  stworzyli komiks rozgrywający się w realiach Katowic.

Działania warsztatowe z designu miały na celu przywrócenie „do życia” zaniedbanych części miasta i ich rewitalizację. Studenci i absolwenci kierunków projektowych i artystycznych mieli okazję współpracować z francuskimi projektantami z grupy USIN. Warsztaty z designu dla dzieci prowadził m. in. Kamil Kamysz, którego uhonorowano nagrodą ministra za działalność w ramach uniwersytetu dziecięcego. Z kolei innowacyjne zajęcia z food design to dwa weekendy warsztatów z Patrycją Walter. Specjalistką od łączenia tradycyjnych i nowych elementów w kuchni - także śląskiej – nie boi się eksperymentować i zaskakiwać np. rozgrywając na talerzu grę w kółko - krzyżyk kluskami śląskimi.

Pyszna okazała się także akcja Słodkie Kato Matyldy Sałajewskiej. Smakowicie wyglądające siedziska rozmieszczone w centrum Katowic zaintrygowały mieszkańców, którzy chętnie siadali na „gałkach lodowych” i „rozpuszczonej czekoladzie”.

Akcją Miejską był także projekt Oddychający Budynek - próba „ożywienia” opuszczonego budynku na ulicy Mariackiej. Akcji towarzyszyły efekty świetlne i dźwiękowe.

Niewątpliwie Rondo Sztuki stało się centrum nieszablonowych i interaktywnych wydarzeń. I choć miasto nie zdobyło miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, z pewnością godnie pełni rolę stolicy województwa i kulturalnego centrum wydarzeń. A to dopiero początek-  w 2015 roku  planowana jest akcja Katowice Metropolia Kultury.

Weronika Piernik

PDF Print