languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Psalmy i motety Contento Core na festiwalu im. G. G. Gorczyckiego

W niedzielę, 29 kwietnia, w Bazylice NMP w Piekarach Śląskich odbył się ostatni przed wielkim koncertem finałowym występ w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Zespół Wokalny Contento Core pod batutą Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej zaprezentował repertuar "Psalmy i motety kompozytorów polskich".

Zespół Wokalny Contento Core to grupa osób, dla których muzyka jest nie tylko zawodową drogą, ale przede wszystkim stanowi prawdziwą, zgłębianą wciąż pasję, co potwierdził koncert. Zespół działa od jesieni 2007 roku występując na śląskich estradach. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Maria Piotrowska-Bogalecka – absolwentka Dyrygentury Chóralnej oraz Edukacji Muzycznej katowickiej Akademii Muzycznej, laureatka XI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Na repertuar zespołu, który stale jest poszerzany o nowe pozycje, składają się utwory sakralne i świeckie niemalże wszystkich epok: od renesansu po muzykę współczesną włącznie ze standardami muzyki rozrywkowej. Tym razem zespół zaprezentował muzykę barokową i renesansową zgodnie z tematem koncertu, czyli "Grzegorz Gerwazy Gorczycki i jego pokolenie".

Program koncertu skupiał się na europejskiej twórczości inspirowanej tekstami Pisma Świętego powstałymi w XVI i XVII wieku., w szczególności Pieśni nad Pieśniami.
Każdy utwór poprzedzany był odczytem fragmentu psalmu przez Adama Wesołowskiego, dyrektora festiwalu. Podczas koncertu zaprezentowano twórczość Thomasa Tallisa, Mikołaja Zieleńskiego, Franciszka Liliusa, Giovanniego Pierluigi da Palestriny oraz Henry'ego Purcella. Nie mogło oczywiście zabraknąć także twórczości Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Zespół wykonał dzieła „Rorate caeli” oraz „Laetare lerusalem”. Wszystkie utwory śpiewane były po łacinie, poza ostatnim - Henry'ego Purcella "O God, Thou art my God - w języku angielskim.
Jak się szybko okazało, piekarska Bazylika NMP to doskonałe miejsce do tego typu występów. Przede wszystkim dlatego, że ma doskonałą akustykę. Pomimo tego, że zespół śpiewał a cappella, w dodatku bez nagłośnienia, dźwięk uzyskany przez chór był niesamowicie czysty i niósł się po całym kościele. Ponadto jest to miejsce wyjątkowo klimatyczne i nastrojowe, idealne do wsłuchiwania się w pieśni religijne.
Zespół Contento core jest doskonale zgrany, wszystkie utwory zaśpiewane były właściwie bezbłędnie. Na pewno jest to w dużej mierze zasługa dyrygentki, która potrafiła utrzymać rytm całego chóru. Nic więc dziwnego, że każdy utwór nagradzany był głośnymi brawami.
Koncert miał tylko jeden minus, trwał zaledwie 40 minut, zdecydowanie za krótko.

Paweł Roj
2012-04-30

Koncert 29 kwietnia 2012 r. w Bazylice NMP w Piekarach Śląskich
VII Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego
Program:
G. G. Gorczycki i jego pokolenie
Psalmy i motety kompozytorów polskich
Wykonawcy:
Zespół Contento core
Maria Piotrowska – Bogalecka – dyrygent
Zaprezentowano:
Thomas Tallis - Salvador Mundi
Mikołaj Zieleński - Haec dies
Franciszek Lilius - Confitebor tibi Domine
Giovanni Pierluigi da Palestrina - Canticum Canticorum (Tota pulchra es amica mea, Vulnerasti cor meum, Vox, dilecti mei, Surge propera)
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Rorate caeli, Laetare lerusalem
Henry Purcell - O God, Thou art my God

PDF Print