languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Na duże odległości - drugi etap II Metropolitalnej Gry Miejskiej

Niedziela z Metropolitalną Grą Miejska upłynęła pod znakiem dalekich podróży. To jedyny taki dzień edycji, w którym uczestnicy musieli się pojawić w trzech miastach. Jak się okazało, najlepszym środkiem transportu był rower. Ten sposób podróży wybrali „Dziabnięci”, którzy niemal na każdym etapie meldowali się pierwsi:
- Pokonamy dzisiaj na rowerach około 60 kilometrów. Lubimy jeździć na rowerach. W zeszłym tygodniu braliśmy udział w rajdzie” 360 stopni” w Gliwicach, w którym oprócz rowerowych były odcinki na kajakach, rolkach i piesze.
Team „Oj tam, oj tam” z Gliwic, miejsca startu, do Bytomia przemieścił się w nietypowy sposób:
- Dojechaliśmy autostopem!

W Gliwicach wszystko rozpoczęło się w malowniczej scenerii pod Zamkiem Piastowskim. Kolejne zadanie zespoły rozwiązywały na skwerze przed kościołem Wszystkich Świętych. Ciekawostka: na wieżę świątyni organizowane są wycieczkowe wejścia. Stąd można podziwiać panoramę miasta i okolic. Ostatnim miejscem przed podróżą do Bytomia okazał się Park Chopina, arena plenerowych spektakli Gliwickich Spotkań Teatralnych czy marcowych „Spotkań z Fryderykiem”.

Opera Śląska w Bytomiu słynie z nagradzanych oper i operetek. Jej „Don Carlos” został uhonorowany w tym roku Złotą Maską w kategorii „Najlepszy spektakl 2011", a reżyser Waldemar Zawodziński tą samą nagrodą za najlepszą reżyserię. Nic zatem dziwnego, że w tak szczególnym miejscu znajdował się pierwszy punkt bytomskiej części gry. Kolejne miejsca: przy I Liceum Ogólnokształcącym i pod pocztą na ulicy Piekarskiej przyniosły uczestnikom następne zadania.

W Piekarach Śląskich jednym z najważniejszych miejsc jest Kalwaria. Cały teren ma około 10 hektarów powierzchni, ale animatorka litościwie czekała z zadaniami u podnóża wzgórza Cerkwica. Malowniczy teren okazał się idealnym miejscem do kontemplowania trudnej, jak się okazało, zagadki logicznej. Ci, którym się udało lub którzy zrezygnowali z wykonania tego zadania, meldowali się na mecie w parku obok ulicy Bytomskiej. Przedstawiciel piekarskiego Urzędu Miasta przyniósł pamiątkowe smycze, które z miejsca stały się obiektem pożądania bawiącej w parku dzieciarni.

Drugi etap, podobnie jak pierwszy, wymagał od uczestników wiedzy. Już teraz zdradzimy jednak, że  26 maja w Katowicach i 27 maja w Świętochłowicach znajomość historii nie będzie aż tak wymagana. Zapowiada się rozrywkowo, a uczestnicy będą zdobywać informacje od ważnych postaci historycznych, które pomogą dotrzeć do ukochanej powstańca. Miłosna historia na tle powstań śląskich jest bowiem motywem przewodnim II Metropolitalnej Gry Miejskiej.

Inga Niedzielska
2012-05-20

PDF Print