languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Niepowtarzalne atrakcje i widowiska przyciągnęły tłumy. Industriada 2013

Industriadę, Święto Szlaku Zabytków Techniki, 8 czerwca warto było rozpocząć w Internecie. A to dlatego, że wśród 271 atrakcji w 42 obiektach można przebierać godzinami. Tymczasem na stronie industriada.pl udostępniono aplikację pomagającą stworzyć listę swoich typów. Gotowy program wystarczyło wydrukować. Z planem czy bez, na Industriadzie pojawiły się tłumy zwiedzających i biorących udział w zaplanowanych wydarzeniach.

Jak poradzić sobie z odległościami między miejscami na trasie tegorocznej Industriady? Niektórzy wybrali rower, wielu samochód, a dla wszystkich pozostałych Metropolia Silesia, z samorządem Województwa Śląskiego, zorganizowała bezpłatny transport. To umożliwiło jednoczesne przemieszczanie się około 700 osób, którym w trakcie jazdy przewodnicy PTTK opowiadali o atrakcjach imprezy. Ponad 7000 osób skorzystało z tej formy podróżowania, tj. o 40 procent więcej niż w ubiegłym roku.

Dzieci i ich rodzice mogli czuć się usatysfakcjonowani. Nie tylko dopisała kapryśna do tej pory pogoda. Organizatorzy przygotowali zajęcia angażujące całe rodziny. Tak było w Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach, gdzie w łowienie drewnianych stateczków na wędkę czy podnoszenie ciśnienia wody przy pomocy roweru towarzyszyły emocje i rywalizacja. Tutaj również  po raz pierwszy do zwiedzania przeznaczono kotłownię. Dorośli zachwycali się rozmiarami instalacji i historią, dzieci mogły posłuchać różnych odgłosów wody, przejść się w suchej parze czy wejść do kabiny lodowej. Podobnie zadziałały widowiska „Fajrant” (katowicki Nikiszowiec) i „Szychta” (Chorzów, Szyb Prezydent): dzieci podziwiały ruch, kolor i triki, a ich rodzice fabułę i historyczny aspekt prezentacji. Niekonwencjonalna rozrywka dla całej rodziny na wysokim poziomie to z pewnością atut Industriady jako imprezy familijnej.

Również miłośnicy muzyki nie powinni się czuć zawiedzeni tego dnia. W Siemianowicach Śląskich królowało mocne granie zespołu Hexengrund i Oberschlesien, w Chorzowie można było posłuchać muzyki dyskotekowej, w Kopalni Guido Tsigunz Fanfara Avantura przeniosło słuchaczy w krainę tradycyjnych melodii od Bałkanów po Indie zagranych z nowoczesnym aranżem. Był rock, był hip-hop (katowicki Giszowiec) – wystarczyło wybrać miasto i udać się na bezpłatny koncert ulubionej kapeli w postindustrialnej przestrzeni.

Mocnym akcentem tegorocznej Industriady okazała się sztuka teatralna. W siedzibie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu pojawiła się ze swoim performancem Orange Lady, pod Radiostacją w Gliwicach akrobatyczne show zaprezentował teatr Ocelot, a na terenie Kopalni Guido nad publicznością górowały ogromne fantomy-lalki Dundu. Nie były to więc tradycyjne sztuki grane w przestrzeni teatru, a monumentalne widowiska plenerowe.

Oferta Industriady – 336 godzin atrakcji – była niezwykle bogata. Jednak tym, co najlepiej może oddać ducha wydarzeń tegorocznego święta, jest nowatorskość zaplanowanych rozrywek. Organizatorzy zaproponowali unikalne widowiska i atrakcje, takie, które zapadają na długo w pamięć, budzą emocje i przede wszystkich takie, z którymi wielu z nas jeszcze nigdy nie miało do czynienia.

Inga Niedzielska
foto. Inga Niedzielska
2013-06-09

Industriada 2013
Święto Szlaku Zabytków Techniki
8 czerwca 2013 r.

PDF Print