languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

‘Listy do M.’, czyli kilka słów o miłości, życiu i czekaniu…

Film „Listy do M.” wszedł do kin już 10 listopada i stał się doskonałą zapowiedzią świąt i wprowadzeniem w świąteczny nastrój. To obraz, który mówi o ukrytych pragnieniach i potrzebie miłości bez względu na płeć, wykonywany zawód, charakter czy status majątkowy. „Listy do M” przyciągają widza doskonałym humorem, wspaniałą obsadą, szybszą akcją na zmianę z chwilami refleksji, jak również świetnymi dialogami i zdjęciami oraz oprawą muzyczną.

Obraz zyskał miano polskiego odpowiednia brytyjskiego filmu „To właśnie miłość”. Oba filmy skupiają się na kilku odrębnych historiach bohaterów, które jednak łączy ich nieodparta chęć znalezienia swojego miejsca, posiadania rodziny i realizacji potrzeby miłości czy to do drugiej osoby, czy do dziecka, rodzica. Nasze „Listy do M.” doskonale sobie radzą w porównaniu z „To właśnie miłość”.

Akcja filmu rozgrywa się w wyjątkowy dzień - w Wigilię - i przedstawia życie kilku pogubionych życiowo mężczyzn i kobiet, którzy jednak poszukują tego samego. Szukają prawdziwej, ciepłej i jedynej miłości. W obrazie nie zobaczymy typowej wigilijnej krzątaniny. Każdy z bohaterów skupia się na swoich rozterkach, zawodowych zobowiązaniach, tym, co wypada i co trzeba - aż do pewnego momentu.

Film ten tworzy niepowtarzalny klimat nie tylko dzięki odtwórcom głównych ról, ale także jego twórcom. Na ten wspaniały obraz składa się świetne reżyserskie wyczucie (Mitja Okorn), doskonale przygotowany scenariusz z chwytliwymi scenami i dialogami (Karolina Szablewska, Marcin Baczyński), piękna, współgrająca z całością muzyka (Łukasz Targosz) oraz niesamowite, pełne świątecznych barw zdjęcia (Marcin Prokop). To bardzo dobra polska komedia romantyczna, naprawdę godna polecenia. Będąc w kinie, chce się ten film oglądać i oglądać, po prostu w nim być.

Joanna Chudoba
2012-01-21

„Listy do M.”
Reżyser: Mitja Okorn
Scenarzyści: Karolina Szablewska, Marcin Baczyński
Producent: Izabela Łopuch
Kierownictwo produkcji: Przemysław Malec
Muzyka: Łukasz Targosz
Zdjęcia: Marian Prokop
Montaż: Jarosław Barzan
Scenografia: Joanna Kaczyńska
Kostiumy: Magdalena Biedrzycka
Obsada:
Maciej Stuhr – Mikołaj Konieczny
Roma Gąsiorowska-Żurawska – Doris
Paweł Małaszyński – Wladi
Tomasz Karolak – Melchior ”Mel Gibson”
Piotr Adamczyk – Szczepan Lisiecki
Agnieszka Dygant – Karina Lisiecka
Wojciech Malajkat – Wojciech
Agnieszka Wagner – Małgorzata
Katarzyna Zielińska – Betty
Katarzyna Burakiewicz – „Larwa”

PDF Print