languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Place

EN - Plac Dobrowolskiego 1 40-032 Katowice

Phone number

+48 32 251 57 14

Road to

Centrum Scenografii Polskiej

Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach, zajmuje się dokumentacją najwybitniejszych dokonań w dziedzinie scenografii teatralnej i filmowej.

Zgromadziło w swoich kolekcjach ponad 10 000 projektów scenograficznych, rysunków, lalek, makiet, kostiumów, obrazów stworzonych przez 121 artystów. Kompletowane są pamiątki związane z powstawaniem i realizacją przedstawień: programy, plakaty, afisze, druki, korespondencja, rękopisy i inne. Kolekcję uzupełniają fotosy z wystawień scenicznych oraz recenzje i artykuły nawiązujące do prezentowanych zbiorów. Najliczniejszą grupę w kolekcji CSP stanowią projekty dekoracji, kostiumów, lalek i rekwizytów, którą uzupełniają kostiumy i nakrycia głowy. Posiadane w zbiorach stroje pochodzą nie tylko ze spektakli dramatycznych, ale także operowych i baletowych.

Na szczególną uwagę zasługują kolekcje dzieł takich artystów, jak Otto Axer, Władysław Daszewski, Zofia Wierchowicz, Andrzej Kreutz-Majewski, Lidia i Jerzy Skarżyńscy, Zofia de Ines, Małgorzata Słoniowska, Barbara Hanicka czy Jadwiga Mydlarska-Kowal. Wśród zgromadzonych muzealiów znajdują się także prace twórców teatru autorskiego – Tadeusza Kantora i Józefa Szajny, a także unikatowe projekty Jerzego Gurawskiego do inscenizacji spektakli Jerzego Grotowskiego.

Tags: Centrum Scenografii Polskiej CSP Katowice o teatrze Oddział Muzeum Śląskiego projekty scenografii teatr wystawy

PDF Print