languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Place

EN - Plac Szafranka 9 40-025 Katowice

Phone number

+48 32 209 00 21w. 126

Road to

Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic zaczęło działać jako samodzielna placówka w 1983 roku. Powstało w 1976 roku z inicjatywy Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego jako społeczna izba muzealna.

Muzeum gromadzi obiekty dokumentujące dzieje Katowic i Górnego Śląska w okresie od XVIII do XX wieku. Część eksponatów udostępniona jest na wystawie stałej „Z dziejów Katowic”, która prezentuje historię, tradycję i kulturę miasta oraz Śląska. Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność – u sąsiadów na pokojach i w kuchni” prezentuje kulturę mieszczańską drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku poprzez wystrój zamożnego i średniozamożnego wnętrza rodziny mieszczańskiej.

Jednym z najcenniejszych zabytków w Katowicach jest drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła znajdujący się w parku Kościuszki, filia Muzeum Historii Katowic.  Budynek dawnej pralni i magla w zabytkowym osiedlu górniczym Nikiszowcu to kolejna filia, do którego przeniesiono zbiory Działu Etnologii Miasta.

W 2010 roku Urząd Miejski przekazał Muzeum Historii Katowic mieszkanie Barbary i Stanisława Ptak, dwójki wybitnych artystów, na filię – „Pracownię Teatralno-Filmową”, na którą składa się również przekazane wyposażenie mieszkania.

Tags: No tags

PDF Print