languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Place

EN - Plac ul. Kątowa 2 2 40-621 Katowice - Ochojec

Phone number

+48 605 304 732

Road to

Teatr w Izbie

Teatr w Izbie to idea Michała Laksy, katowickiego artysty, muzyka i kompozytora o ogólnopolskiej sławie, a co najważniejsze - ojca niepełnosprawnego Patryka.

Patryk Laksa jest aktorem integracyjnego kabaretu Drzewo A Gada, poeta, humanista oraz stand-uperem. Przede wszystkim jest on młodym człowiekiem dotknięty porażeniem mózgowym, czyli potocznie zwanym niepełnosprawnym. Od 12. życia występuje na scenie, ma bezpośredni kontakt z publicznością, mediami oraz środowiskiem artystycznym.

Michał Laksa krótko o historii kabaretowych działań:

Zarówno mnie jak i Patrykowi od wielu lat towarzyszyła myśl, że sztuka jest dziedziną otwartą, nieoceniającą, tolerującą, wyrozumiałą, dostępną dla wszystkich a przede wszystkim pozbawioną barier. W niej granice, stereotypy, uprzedzenia czy ograniczenia nie istnieją. Na początku była myśl - myśl o kabarecie. W roku 2008 wraz z zaproszonym do współpracy ks. Markiem Wójcickim założyliśmy kabaret, który z biegiem lat stał się podwaliną pod projekt muzyczno-kabaretowy. Kabaret stworzył m.in. pięć odrębnych programów artystycznych. Każdy z nich nietuzinkowy i na bardzo wysokim poziomie merytorycznym z absurdalnym, wyszukanym żartem.

Teatr w Izbie jest pewnego rodzaju rozwinięciem myśli ojca i syna z niepełnosprawnością (Michała i Paryka), a tym samym kontynuacją ich działań artystycznych.

Teatr w Izbie narodził się z potrzeby stworzenia czegoś oryginalnego i  wyjątkowego na mapie kulturalnej Katowic i całego Górnego Śląska, a także z potrzeby dawania synowi tego, co tylko ojciec może dać. Wyposażeni w bagaż doświadczeń i szeroko rozwiniętych artystycznych kontaktów, po wielu nieudanych i udanych próbach, po wielu spektaklach, produkcjach koncertowych, konferencjach i wielu innych. Michał Laksa postanowił zaprosić ww. inicjatywy do małego pokoju o kubaturze 20 m2. Do pokoju z oryginalną scenografią. Pokoju  ze scenę, kurtynę, nagłośnienie, zaplecze oraz garderobę. Pokoju pełnego nadziei i artystycznych ambicji. Pokoju, w którym pomieści się około 20 widzów. To właśnie w nim Michał Laksa chce tworzyć i gościć wysoką kulturę.

Założeniem Teatru w Izbie jest takie, aby Patryk Laksa stał się jednocześnie dyrektorem pracownikiem, aktorem, odźwiernym, konferansjerem, kustoszem wystaw, a czasem może i publicznością w swoim własnym teatrze.  Miło będzie patrzeć, kiedy mały Teatr w Izbie gościć będzie wielkich ludzi; kiedy podejmowane będą w nim wielkie problemy; kiedy realizowane będą w nim artystyczne i życiowe ambicje - przede wszystkim małego, „drewnianego” chłopca, który obecnie jest już większym „drewnianym” mężczyzną, ale też ludzi,  którzy wokół niego i wraz z nim od lat tworzą wszystkie nietuzinkowe, artystyczne inicjatywy w ramach działalności Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret.

Tags: najmniejszy teatr teatr teatr Katowice

PDF Print

Connected events