languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Chorzowskie Centrum Kultury

EN - Plac Sienkiewicza 3 41-500 Chorzów

Road to

Obara International - koncert w Chorzowskim Centrum Kultury

Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza 10 marca 2015 r. o godzinie 19:00 na koncert Obara International.

Zespół wystąpi w składzie:

Maciej Obara - saksofon
Dominik Wania - fortepian
Ole Morten Vågan - kontrabas
Thomas Stronen - perkusja

Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Jest artystą odnoszącym międzynarodowe sukcesy, którego nazwisko pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie – tylko w ciągu ostatnich dwóch lat kwartet Obary prezentował się na festiwalach w Japonii, Korei, Indiach, Norwegii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii.

Obara to saksofonista, który udowadnia, jak muzyka jazzowa może łączyć w sobie wrzącą energię i otwarte formy zachowując lekkość przekazu. Instrumentalista, który na polskiej scenie jazzowej mimo młodego wieku zdążył przetrzeć wiele dróg, na każdej osiągając sukces.

Dominik Wania, tegoroczny podwójny laureat nagrody Fryderyk, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Pereza i Jerry Bergonziego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

W 2014 jury TVP Kultura przyznało Dominikowi Wani nagrodę za: otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę „Ravel”, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

OLE MORTEN VÅGAN (bass) stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z legendarnym Mathiasem Eickiem, laureatem nagrody „DnB Nor Kongsberg Jazz Price” ufundowanej przez Axela Dorenra, Rudiego Mahalla, Frediricka Ljungkvista i Jona Falta. 

Morten Vaagan spółpracował z zespołami reprezentującymi różne style od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale zawsze najbliżej mu jest do współczesnej muzyki improwizowanej, co doskonale słychać w projekcie Generator X z Audunem Kleive i Christianem Wallumrodem. Współpracował z takimi artystami jak: Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.

THOMAS STRONEN, (drums) Norweski perkusista i kompozytor, który w swoim dorobku artystycznym posiada ponad 60 nagranych płyt. Współpracował z największymi muzykami jazzowymi, m.in. z Arve Henriksenem, Petterem Molvaere,, Bobo Stensonem, Johnem Taylorem, Tore Brunborgiem, Sidsel Endresen, Bugge Wesseltoftem, Tomaszem Stanko i Stian Carstensen.

„Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna". Tomasz Stańko

„Bez dwóch zdań znakomite, poważne granie (…). Ujęte w kompozycje, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach improwizatorską narracją. Zagrane przez zespół bez słabych punktów. Nie wiadomo czy bardziej chwalić lidera czy może pochylać się nad wyśmienitym Dominikiem Wanią albo nad silnym brzmieniem i dosadnym rozmachem norweskiej sekcji rytmicznej”. Maciej Karłowski, Jazzarium

 
Bilety: 30 złotych, 20 złotych z ChCKartą i Kartą 60+

Więcej informacji i rezerwacja biletów:
damian@chck.pl (32) 349-78-71/63

 

Tags: Chorzowskie Centrum Kultury Chorzów jazz koncert Maciej Obara muzyka

PDF Print