languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

EN - Plac Bytkowska 1b 40-955 Katowice

Road to

Twórcy filmu ‘Daniel’ liczą na Ciebie

„Daniel” jest dokumentalnym filmem dyplomowym studentki III roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach Anastazji Dąbrowskiej. Bohater filmu Daniel ma 25 lat i zespół Downa. Jak co roku Daniel wraz z grupą przyjaciół z warszawskiego stowarzyszenia „Bardziej kochani” wyjeżdża na kolonię w Rowach. Jest to jedyny taki czas w roku, kiedy Daniel i jego przyjaciele spędzają czas z dala od rodziców. Mogą wtedy poczuć odrobinę niezależności, czują się swobodnie i bezpiecznie. To właśnie dlatego Twórcy podjęli decyzję obserwacji Daniela w czasie koloni.
- Przeczytałam artykuł w gazecie o parze osób niepełnosprawnych umysłowo, która chce wziąć ślub - na początku o tym chciałam zrobić film. Kilka miesięcy szukałam takiej pary ale nie znalazłam odpowiedniej. Równolegle dokumentowałam środowisko osób niepełnosprawnych. Andrzej Suchcicki, który bardzo mi pomógł na początku dokumentacji, skierował mnie między innymi na WTZ Otwarte Drzwi na ul.Równej, gdzie spotkałam Daniela. – o pomyśle na film opowiada reżyser – Anastazja Dąbrowska. Zapytana o nadzieje, jakie wiąże z filmem odpowiedziała:
- Generalnie nie wierzę w misyjną funkcję filmu ale jeżeli chociaż dla jednej osoby świat „nienormalnych” zostanie odczarowany i chociaż przez chwilę się do niego zbliży, myślę, że to już będzie dużo.

Daniel przeżywa świat bardzo intensywnie - jeżeli coś go cieszy wzrusza się do łez, a życiowe potknięcia potrafią być prawdziwymi dramatami. Można wiele się od niego nauczyć - nadziei z jaką patrzy w przyszłość, szacunku z jakim traktuje innych, a przede wszystkim wrażliwości na drugiego człowieka. Jego relacje z innymi ludźmi są głębokie i piękne i to chcielibyśmy pokazać w filmie - całą jego rzeczywistość, która wielu wydaje się tak odległa. Daniel od dłuższego czasu ma w życiu jeden cel – znaleźć dziewczynę. Do niedawna kochał się w Mai, koleżance ze stowarzyszenia „Bardziej kochani”, patrzy jednak optymistycznie w przyszłość i wierzy, że miłość na niego czeka.
- Daniel jest bardzo aktywny - pracuje w synagodze, gra w teatrze 21, na pianinie, a na co dzień chodzi na Równą.  Przede wszystkim jest bardzo życzliwy - kiedy wiedział, że jego kolega ma problemy ze wstaniem do szkoły dzwonił do niego co rano, by go budzić. Inny kolega występował na konkursie talentów, gdzie grał na pianinie. Radził sobie nieźle ale co jakiś czas zdarzało mu się pomylić, bardzo się na to wkurzał. Daniel przez cały występ stał za nim i w razie potrzeby pokazywał, którą sekwencję klawiszy nacisnąć, nawet kiedy kumpel odpychał go i wyładowywał swoją złość na nim. Przy tym wszystkim ma w sobie dużo wdzięczności i emocjonalności - szczerze docenia każde dobro, które ktoś mu okazuje. – o swoim bohaterze opowiada Anastazja.

Anastazja Dąbrowska – reżyser, studentka III roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureatka nagród za film „Anatomia dźwięku” w jej reżyserii. II reżyser przy filmie dokumentalnym „We need to talk” rozwijanym w ramach Doc Tank na East Doc Platform w Pradze. Autorka etiud dokumentalnych w postprodukcji : „Mam wiele marzeń” oraz „Dekalog – Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno”

Robert Lis – operator, Student czwartego roku Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Operator obrazu w filmie "Specyjał" (2012), "Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało" (2013), "Do niedzieli" (2014). Laureat nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu "Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało" na Węgiel Film Festiwal. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii.

Katarzyna Siewko – kierownik produkcji, studentka pierwszego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zaangażowana w liczne projekty związane z wydziałem i poza nim. Organizuje tegoroczną edycję festiwalu filmów niezależnych kiloff. Wolontariuszka przy licznych festiwalach kulturalnych. Redaktor działów kulturalnych w Pokłady kultury oraz Portalu katowickim.

Grzegorz Kusto – kierownik produkcji, student pierwszego roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na swoim koncie ma m.in. udział w realizacji etiudy dyplomowej „IWO’’ (2014), kierowanie produkcją etiudy ‚Bracia’ (2014). Współorganizator wydarzeń kulturalnych, tegoroczny wolontariusz Polish Film Festival w Los Angeles.

Ze względu na nietypową jak na warunki studenckie długość realizacji zdjęć (14 dni), a także odległość lokacji, znajdującej się na drugim końcu Polski, środki na realizację dokumentu są niewystarczające. Wierząc jednak, że jest to historia mająca potencjał by stać się filmem o wysokiej wartości artystycznej oraz społecznej, Twórcy chcą zebrać brakujące środki na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl. tym samym projekt będzie mógł wesprzeć każdy. Każda kwota będzie zbliżała do realizacji filmu w najlepszy możliwy sposób. Pieniądze zebrane na polakpotrafi.pl (zakładane 7 000 do zebrania) przeznaczone zostaną na wynajem kamery oraz udźwiękowienie filmu. Dla darczyńców przewidziane są atrakcyjne formy podziękowania. Zbiórka będzie trwała 4 tygodnie – od 10.07 do 7.08.

 

Opiekunem artystycznym filmu jest prof. Andrzej Fidyk – wybitny polski dokumentalista. Film jest produkcją Wydziału Radia i Telewizji, współfinansowaną przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Patronat honorowy nad projektem objęła Pani Ewa Suchcicka prezes stowarzyszenia „Bardziej kochani”. Już na etapie preprodukcji Twrcy spotkali się z ogromnym wsparciem instytucji filmowych oraz kulturalnych. W pracach przygotowawczych wspierają Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, Pomorski Fundusz Filmowy, Silesia Film Commision, oraz sołtys Rowów.

Tags: 'Daniel' Anastazja Dąbrowska Andrzej Fidyk crowfunding film dokumentalny Grzegorz Kusto Katarzyna Siewko Robert Lis Wydział Radia i Telewizji

PDF Print