languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Strefa Kultury

Street Kilara 1 Katowice

Road to

150 - te urodziny Katowic

11 września 2015 r. minie dokładnie 150 lat od przyznania Katowicom praw miejskich. Strefa Kultury, czyli plac między NOSPR a Muzeum Śląskim, przez trzy dni będzie sceną wielkich gwiazd.

W piątek 11 września w Strefie Kultury wystąpi brytyjska grupa Archive. Wielu nazywa ich następcami Pink Floyd. To muzyka w najlepszym wykonaniu. Ich przeboje, takie jak „Again” czy „Bullets” przez miesiące okupowały listy przebojów, także w Polsce. Katowicki koncert będzie ich pierwszym występem na Śląsku. Szykują się na niego tysiące fanów z całej Polski. W końcu Archive otoczony jest w Polsce niemal kultem. Utwór „Again” wciąż jest w czołówce tzw. Topu Wszechczasów, czyli listy najlepszych piosenek XX i XXI wieku, ogłaszanej co roku na antenie Programu 3 Polskiego Radia.  Wstęp wolny.

Bez biletów w Strefie Kultury posłuchamy też dzień później, w sobotę 12 września, grupy Morcheeba’s Skye&Ross. To nowa odsłona znanej od lat grupy Morcheeba, której twarzą i głosem jest piękna Sky Edwards. Trudno nie pamiętać teledysku, w którym śpiewa ich największy hit – „Rome wasn’t built in a day”.

Trzeci dzień, czyli niedziela 13 września, będzie należała do muzyki folkowej w wyjątkowym połączeniu z klasyką. Mistrzowie smyczków – muzycy Orkiestry Kameralnej AUKSO pod batutą Marka Mosia, połączą siły z mistrzami góralskich smyków z kapeli VOŁOSI. To wschodzące gwiazdy sceny world music, zespół założony przez klasycznie wykształconych muzyków z katowickiej Akademii Muzycznej i góralskich muzyków. 

W piątek i sobotę zagraniczne gwiazdy poprzedzą świetne koncerty Polaków: Misi FF i Natalii Przybysz (piątek) i Łąki Łan (sobota). W sobotę przed Morcheeba’s Skye&Ross koncert salsy w wykonaniu mistrzów z African Salsa Orchestra.

Jak zawsze na Urodzinach Miasta Kocham Katowice atrakcją są też koncerty w kościołach i salach koncertowych.

W czwartek 10 września dla dużych i małych fanów zagra i zaśpiewa Arka Noego (Pałac Młodzieży, godz. 18.00, bilety w cenie 10 złotych i 20 złotych). Koncert wykonawców takich przebojów jak „Święty uśmiechnięty” czy „Tato” to propozycja nie tylko dla małych słuchaczy, bo Arka Noego ma również liczne grono dorosłych fanów. Najlepszym przykładem ich entuzjastycznie przyjęty koncert na Przystanku Woodstock w 2011 roku.

W tym samym miejscu, ale dzień później, wystąpi zjawiskowa Pumeza Matshikiza (11 września, godz. 19.00, Pałac Młodzieży, bilety w cenie 15 złotych i 20 złotych). Liryczny sopran południowoafrykańskiej śpiewaczki Pumezy Matshikizy określany jest jako „najwspanialszy głos operowy dzisiejszych czasów” („The Independent”). Artystka przewodzi nowemu nurtowi gwiazd operowych rodem z Republiki Południowej Afryki. W Katowicach towarzyszyć jej będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Orkiestra wystąpi pod batutą jej założyciela, Marka Mosia. W repertuarze m.in. arie z „Wesela Figara” Mozarta, „Turandota” i „Cyganerii” Pucciniego oraz kompozycje Gershwina.

Po raz drugi z okazji urodzin Katowice odwiedzi hiszpański mistrz gitary flamenco Paco Peña. Tym razem z prezentem dla miasta. Paco Peña skomponował utwór specjalnie na 150-lecie! Usłyszymy go 12 września w sali NOSPR (godz. 19.30, ostatnie bilety w cenie od 15 zł do 30 zł dostępne przed koncertem) wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. To będzie też święto zespołu prowadzonego przez Annę Szostak, bo Camerata obchodzi w tym roku 25-lecie.

Kto pamięta zeszłoroczny koncert śpiewaków z Korsyki, czyli Barabra Furtuna, koniecznie powinien wybrać się także 13 września do kościoła ewangelickiego. Usłyszymy tam tradycyjne pieśni religijne w wykonaniu śpiewaków z innej śródziemnomorskiej wyspy – Sardynii. Projekt The Face of God to połączenie sardyńskiego folkloru i muzyki klasycznej, bo wokalistom towarzyszyć będą organy i fortepian (godz. 20.00, bilety w cenie 5 złotych i 10 złotych). Tytuł zaczerpnięto z jednego z filmów Wernera Herzoga, do którego muzykę zespół skomponował.

Bilety na koncerty kameralne do kupienia w sieci ticketpro.pl (w internecie i punktach sprzedaży w salonach Empik i sklepach Mediamarkt) oraz ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w Centrum Kultury Katowice).

 

Program Urodzin Miasta Kocham Katowice 2015

Koncert Arki Noego

10 września, godz. 18.00

Sala Teatralna Pałacu Młodzieży

Bilety: 10 złotych i 20 złotych

 

Misia FF, Natalia Przybysz, Archive

11 września, od godz. 17.00

Strefa Kultury

 

Pumeza Matshikiza i Orkiestra Kameralna AUKSO

11 września, godz. 19.00

Sala Teatralna Pałacu Młodzieży

Bilety: 15 złotych i 20 złotych

 

Łąki Łan, African Salsa Orchestra, Morcheeba

12 września, od godz. 17.00

Strefa Kultury

 

Peña & Flamenco Company  oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

12 września, godz. 19.30

Sala NOSPR

Bilety: od 15 do 30 złotych

 

Koncert The Face of God

13 września, godz. 20.00

Kościół Ewangelicki

Bilety: 5 złotych i 10 złotych

 

Wydarzenia towarzyszące

Narodowe Czytanie

5 września

Wspólne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w Parku Kościuszki, z udziałem aktorów i pisarzy.

 

Blues Bana

5 września

Przejazd przez Katowice zabytkowego tramwaju, na którego pokładzie odbywać się będą koncerty muzyki bluesowej.

 

Olimpijskie Pożegnanie Lata

9 września

Sportowe zmagania odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w jego otoczeniu.

 

Wystawa „Z dziejów Katowic”

10 września

Nowa stała ekspozycja w Muzeum Historii Katowic poświęcona przeszłości miasta.

Tags: 150-lecie Katowic African Salsa Orchestra Archive AUKSO Barabra Furtuna jubileusz Katowice Łąki Łan Międzynarodowe Centrum Kongresowe Misi FF Morcheeba Natalia Przybysz NOSPR Paco Peña Pałac Młodzieży Parafia Ewangelicko - Augsburska Pumeza Matshikiza Strefa Kultury VOŁOSI

PDF Print