languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Galeria 5 w Katowicach

Street Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Road to

‘Mind Games’ – zdjęcia Agaty Mendziuk w Galerii 5 Centrum Kultury Katowice

2 października 2015 w Galerii 5 w Centrum Kultury Katowice o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Mind Games. Wystawa prezentuje cykl konceptualnych fotografii autorstwa Agaty Mendziuk.

Cykl jest wizualnym wypunktowaniem tego, co dla autorki najbardziej niepokojące w idei społeczeństwa konsumpcyjnego. Kontrola systemu otaczającego jednostkę jak i odczuwanych przez nią bodźców, a co za tym idzie - projektowanie emocji czy dominacja powierzchowności nad rzeczywistymi sensami to tylko niektóre z tematów poruszanych przez fotografkę.

Forma cyklu jest zwarta, oszczędna i minimalistyczna. Kolorystyka konsekwentnie utrzymana w pastelowej tonacji kojarzy się z polewą tabletki uspokajającej i razem z precyzyjną kompozycją i powściągliwym, chłodnym warsztatem wprowadza dwoistą narrację: wszystkie środki formalne porządkują wizualną stronę cyklu, jednocześnie potęgując wrażenie, że z odbitą w nim rzeczywistością jest coś stanowczo nie w porządku.

Na wystawę zapraszają Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek wraz z Fundacją dla Filmu i Fotografii. Ekspozycja potrwa do końca października 2015 r.

Agata Mendziuk zajmuje się fotografią aranżowaną. Ukończyła katowicką ASP z dyplomem w pracowni fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie. Na koncie ma liczne publikacje w magazynach polskich i zagranicznych - Be Magazine / PL, Melba / PL, Fiasco Mag / Londyn, One Magazine / New York, Sattelite Mag / Los Angeles, Schon / Londyn oraz wystawy - 12,6m2, GCK Katowice - 2006, Fotofestiwal Łódź - 2008, wystawa konkursowa Viva! Photoaward w Warszawie - 2009, Salon Zimowy Galerii Stalowej, Warszawa - 2013, So well-suited, Ateny - 2014. Działalność artystyczną łączy z wykładami. O fotografii podczas gościnnych wystąpień opowiadała m.in na katowickiej ASP oraz w Rondzie Sztuki.

Tags: 'Mind Games' Agata Mendziuk Centrum Kultury Katowice CKK fotografia Galeria 5 wystawa

PDF Print