languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Śląski Teatr Lalki i Aktora `Ateneum` w Katowicach

EN - Plac św. Jana 10 40-012 Katowice

Road to

'Kukuryku na patyku' – nowy tytuł na afiszu Ateneum

W sobotę, 4 marca 2017 o godzinie 17.00 Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na pierwszą w tym roku premierę. Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich Paula Maara w świetnym przekładzie Aleksandra Berlina to propozycja dla młodszych dzieci.

Sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle ten trzeci, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach przestrogę.

Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne skarby i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia. Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu wyprowadzić w pole. Intrygi i manipulacje sprytnego oszusta poważnie zachwieją relacją przyjaciół i ich mikroświatem. Przygoda, będąca dotkliwą nauczką sprawi jednak, że nie tylko docenią wartość przyjaźni, ale i samodzielnej refleksji, która pomaga zachować zdrowy dystans, odróżnić prawdę od fałszu czy dobre intencje od złych.

Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst Maara zrealizowany został w Ateneum przez Lucynę Sypniewską (reżyseria), Ewę Pietrzyk (scenografia), Pawła Steczka (muzyka) i Piotra Tomaszewskiego (plastyka ruchu). Grają: Marta Popławska, Aleksandra Zawalska i Dawid Kobiela.

Akcja Kukurykurozgrywa się przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek. 

Paul Maar
Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich 
tytuł oryginalny Kikerikiste
tłumaczenie: Aleksander Berlin
tekst piosenki: Anna Borowa
reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Ewa Pietrzyk
muzyka: Paweł Steczek
premiera: 4 marca 2017

Tags: spektakle dla dzieci Śląski Teatr Lalki i Aktora 'Ateneum' w Katowicach

PDF Print