languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

EN - Aleja Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 40-121 Katowice

Road to

10-lecie Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki

17 marca 2017 r. Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki obchodzi swoje 10-lecie.

Rondo Sztuki to jedna z najbardziej cenionych instytucji kultury na Śląsku. Zaczynając w 2007 roku z pozycji uczelnianej galerii w ciągu 5 lat na stałe wpisała się w kulturalną mapę Śląska i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych śląskich marek.

Program galerii jest różnorodny, dynamiczny i otwarty. Artyści związani z katowicką uczelnią, twórcy lokalni, studenci, debiutanci spotykają się tu z artystami światowej sławy. Sztuka trudna, kontemplacyjna, wymagająca skupienia bezkonfliktowo istnieje obok współczesnego dizajnu czy komiksu. Lokalność styka się z uniwersalnością, młodość z dojrzałością, powaga z lekkością.

Przez prawie 10 lat swojej działalności Rondo Sztuki mając do dyspozycji dwie galerie zorganizowało 200 różnorodnych wystaw z zakresu grafiki, fotografii, malarstwa, plakatu, dizajnu i ilustracji książkowej, prezentując twórczość tak znakomitych artystów jak Dušan Kallay, Maciej Bieniasz, Lex Drewiński, Waldemar Świerzy czy Erwin Sówka. Dzięki stałej współpracy z Instytucją Kultury Ars Cameralis, Rondo Sztuki miało również zaszczyt być gospodarzem wystaw tak znakomitych artystów jak David Lynch, Jake i Dinos Chapman, Ilya i Emilia Kabakov, Jean- Michel Alberola, Santiago Sierra czy Pablo Picasso.

Rondo Sztuki stało się również gospodarzem kilku znaczących wydarzeń o charakterze ogólnopolskim - „Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci (konkurs, konferencja, wystawy), „DESIGN 32” (konkurs na najlepszy polski dyplom projektowy), Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego, Międzynarodowe Biennale Grafiki Studenckiej „AGRAFA”, Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Poza organizacją wystaw, Rondo Sztuki konsekwentnie realizuje również swój autorski program wydarzeń kulturalnych, podzielonych na kilka cykli tematycznych.

Do tej pory Galerii udało się zorganizować:

71 koncertów w ramach cyklu Rondo Muzyki prezentujących najciekawsze zjawiska współczesnej muzyki rozrywkowej (m.in. Baaba, Paris Tetris, Kamp!, Dick4Dick, Muchy, Jacaszek, Soniamiki);

64 autorskich spotkań ze współczesnymi pisarzami w ramach cyklu Poczytalność ( m.in. Sylwia Chutnik, Agnieszka Drotkiewicz, Jacek Hugo- Bader, Marcin Świetlicki, Szczepan Twardoch)

22 spotkań z najciekawszymi polskimi fotografami w ramach cyklu Poza Kadrem (m.in.Kuba Dąbrowski, Rafał Milach, Mikołaj Długosz, Andrzej Kramarz)

7 spotkań z twórcami komiksów w ramach cyklu Kto zabił polski komiks? (m.in. Michał Śledziński, Maciej Pałka, Marek Turek)

8 prezentacji młodego dizajnu w ramach cyklu Witryna Dizajnu (IKER, Kafti)

oraz kilkadziesiąt innych wydarzeń (wykłady, konferencje, warsztaty).

W 2011, jako jedyna śląska instytucja, Rondo Sztuki zostało zaproszone do współorganizacji kulturalnego programu polskiej prezydencji w parlamencie europejskim. W jego ramach opracowało i zrealizowało w pełni autorski 5 tygodniowy projekt TAKK! (Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice!), który odbił się szerokim echem w polskich mediach i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Śląska.

Pieczę nad programem galerii sprawuje Rada Programowa Ronda Sztuki. Menedżerem galerii jest od 2008 roku Adrian Chorębała.

Program:

17 marca, 19.00

Wernisaż wystawy „Czas przyszły niedokonany

Wernisaż wystawy „Rondo Sztuki 2007-2017”, Galeria +

Wystawy 17.03 – 31.03.2017:

17 marca, 21.00

After 10 lat: U Know Me Records (Buszkers + Sonar), MentalCut, Dub Lobin Criminals (Nutz & Raskal) / KRÓLESTWO

18 marca, 16.00

Poza kadrem: Filip Springer & Michał Łuczak, promocja książki 11.41

20 marca, 18.00

Poczytalność: Justyna Kopińska („Polska odwraca oczy”)

21 marca, 18.00

Poczytalność: Olga Drenda („Duchologia polska”)

24 marca, 18.0O

Śląska Kawiarnia Naukowa – Tomek Rożek (Sonda 2, TVP2) Gość niespodzianka

25-26 marca

Warsztaty handmade szydełkowanie, rękodzieło, filcowanie i inne

Prowadzenie: deKATO, Natalia Armata, Katarzyna Kruszenko (Dizajneko)

 

Królestwo + Rondo Sztuki

31 marca, 18.00

Poczytalność:  Spotkania autorskie ze słoweńskim pisarzem  Vladem Zabotą

Prowadzenie: Marlena Gruda.

1 Urodziny Królestwa

24.03 Flirtini: Jedynak, Ment XXL + Chloe Martini

25.03 JWP / BC | Katowice "20" Mixtape

31.03 10 lat ALKOPOLIGAMII: Hubson, Mian (Wasabi), Emil Blef, Brat Jordah

1.04 SMOLIK + KEV FOX

Tags: 10-lecie galeria jubileusz Katowice koncert Królestwo Rondo Sztuki spotkanie autorskie sztuka sztuka współczesna wystawa

PDF Print