languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI
Click to see video

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

EN - Plac Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Address e-mail

dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Phone number

32 441 96 39

Road to

'Mała Zagłada'- spotkanie z Anną Janko w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

18 kwietnia 2017 r. odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Książki Pamięci, którego organizatorem jest Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Gościem będzie Anna Janko z książką „Mała Zagłada”

"Mała Zagłada" Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia — naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności. „Mała Zagłada”. Przejmująca książka o tym, że wojna nie umiera nigdy… [Źródło: Wydawnictwo Literackie]

Anna Janko –poetka, pisarka, felietonistka. Jako poetka zadebiutowała w 1977 roku, jako prozaiczka w 2007. Obie wydane powieści: „Dziewczyna z zapałkami” i „Pasja według św. Hanki” były bestsellerami i przyniosły Autorce liczne nagrody i nominacje (m.in. Nagrodę Literacką im. St. Reymonta i nominacje do nagród: Gryfia, Nike i Angelus). Wydana w 2015 roku „Mała zagłada” stała się ważnym głosem w dyskusji o tzw. wojennej traumie drugiego pokolenia i otrzymała wiele nagród (m.in. Nagrodę Literacką Miasta st. Warszawy, Nagrodę Literacką Gryfia, znalazła się też w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus). W ubiegłym roku ukazał się wybór wierszy Anny Janko „Miłość, śmierć i inne wzory”. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN-clubu. Mieszka w Józefowie pod Warszawą.

Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś - dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

 

Tags: Anna Janko Dom Pamięci Żydów Górnośląskich Gliwice Książki pamięci literatura spotkanie

PDF Print