languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

EN - Plac T. Dobrowolskiego 1 40-205 Katowice

Road to

Fotoplastykon w Muzeum Śląskim zaprasza do wspomnień

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na „Dziecięce lata naszych przodków” - nowy seans w fotoplastykonie, dziewiętnastowiecznym urządzeniu do prezentacji fotografii trójwymiarowych.
Seans można oglądać w okresie od 03.01.2018 do 29.04.2018
Kuratorki projektu: Ada Grzelewska oraz Dominika Szczech.
Fotoplastykon znajduje się w budynku Muzeum przy Alei W. Korfantego 3. 

Choć obraz stereoskopowy (trójwymiarowy) wynaleziony został już w 1838 roku przez Charlesa Wheatstone’a, za właściwego wynalazcę fotoplastykonu uznano Augusta Fuhrmanna – pochodzącego z Namysłowa berlińczyka. On bowiem nadał urządzeniu ostateczny kształt, który rozpowszechnił się na całym świecie. Patent Fuhrmanna zadebiutował w roku 1885 we Wrocławiu. W drewnianej walcowatej konstrukcji mieściło się 25 stereoskopów, urządzenie poruszał mechanizm zegarowy, a oświetlenie było gazowe. Z czasem wprowadzono mechanizm elektryczny. 

Prezentowany w fotoplastykonie seans „Dziecięce lata naszych przodków” pokazuje dzieciństwo w dziewiętnastowiecznych dekoracjach jako słodką idyllę, skłaniając do refleksji nad odrobiną dziecka w każdym z nas. Przez stulecia dzieci były traktowane jak miniatury dorosłych. Co prawda nigdy nie odmawiano im prawa do beztroskich zabaw, ale strojem i zachowaniem miały przede wszystkim naśladować swoich rodziców. Odkrycie krainy dzieciństwa jako świata niekończącej się zabawy i beztroski nastąpiło stosunkowo późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy bohater dziecięcy pojawił się w literaturze oraz w polu zainteresowań psychologów.

 

Tags: fotoplastykon Muzeum Śląskie w Katowicach seanse w fotoplastykonie

PDF Print