languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Kino Amok - Scena Bajka w Gliwicach

EN - Plac Dolnych Wałów 3 44-100 Gliwice

Road to

Najlepsze polskie 30' - zestaw II w gliwickim kinie Amok

26.04.2018 (cz), g. 20.00, w gliwickim kinie Amok zobaczymy przegląd najlepszych polskich krótkometrazowych fabuł.  Myślicie, że realizacja filmu pełnometrażowego to sztuka? Opowiedzieć ciekawą historię w 30 minut to dopiero wyzwanie! W trakcie wydarzenia będą miały miejsce również spotkania z autorami - gościem pokazu będzie Jacek Borusiński, aktor i autor tekstów grupy MUMIO. Zobaczymy go w noweli Baraż.

O filmach:

JA I MÓJ TATA (30‘)
Reż. Alek Pietrzak, wyk. Łukasz Simlat, Krzysztof Kowalewski, Agnieszka Żulewska, Tomasz Sapryk
Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, kt
óry ma pogłębiającą się chorobę Alzheimera. Syn chce go poznać i zbliżyć się do tego, którego z każdym dniem zostaje coraz mniej. Film oczarował publiczność najważniejszych festiwali w Polsce: m.in. festiwalu w Gdyni, Transatlantyku, Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Festiwalu Młodzi i Film. Klimat filmu buduje tez muzyka Łukasza Targosza, jednego z najpopularniejszych polskich kompozytorów, nagrodzonego za ścieżkę dźwiękową do serialu Wataha oraz Listów do M.

NAZYWAM SIĘ JULITA (28‘)
Reż. Filip Dzierżawski; wyk: Marta Ścisłowicz, Aleksandra Konieczna, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz
Nękana poczuciem winy matka nie chce spotkać się
z córką. Nie widziały się od dziesięciu lat. Julita pod pretekstem wchodzi do więzienia, żeby się z nią skonfrontować i rozliczyć trudną przeszłość.
Za swój debiutancki dokument muzyczny Miłość Filip Dzierżawski odebrał Złotego Lajkonika oraz Nagrodę Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym, zachwycił również widzów festiwalu w Gdyni. Jego krótkometrażowa fabuła Nazywam się Julita, to prawdziwy popis aktorski duetu Marty Ścisłowicz i laureatki Złotych Lwów Aleksandry Koniecznej, którym wtórują Janusz Chabior i Przemysław Bluszcz. Film zainspirowany jest prawdziwą historią, a jego realizm podkreślają znakomite zdjęcia Adama Palenty.

BARAŻ (30‘)
Reż. Tomasz Gąssowski, wyk. Jacek Borusiński, Oliwier Kozłowski, Martyna Żyźniewska-Budrewicz
Mieszkający pod Warszawą 38-letni Zyga pr
óbuje wyjaśniać Witkowi na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.
Opowieść o złożonej i pełnej miłości relacji ojca i syna, to debiutancki film Tomasza Gąssowskiego, który przyniósł mu nagrodę dla najlepszego krótkiego filmu aktorskiego na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Scenarzysta i reżyser Barażu jest znany szerszej publiczności jako kompozytor wielokrotnie nagradzanej muzyki do filmów Andrzeja Jakimowskiego: Zmruż oczy, Sztuczki, Imagine oraz najnowszego Pewnego razu w listopadzie. Baraż zdobył już wiele nagród, m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Krótkiego Filmu w Breście we Francji, festiwalu Transatlantyk i na Dwóch Brzegach.

WIĘZI (18‘)
Reż. Zofia Kowalewska, wyk. Barbara i Zdzisław Torhan
Bohaterowie są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wr
ócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.
Zofia Kowalewska, dziś studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, będąc w klasie maturalnej nakręciła film o swoich dziadkach. A następnie trafiła z nim do ramówki festiwalu w Sundance, została nagrodzona na prestiżowej IDFIE, a przede wszystkim – wylądowała na oscarowej shortliście. W Więziach młoda reżyserka przygląda się swoim bohaterom z czułością i uwagą, które zostały dostrzeżone i docenione na całym świecie. Na rodzimym podwórku Więzi zgarnęły nagrody m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na T-Mobile Nowe Horyzonty.

Ceny: 12 zł (normlany); 10 zł (ulgowy).

Tags: No tags

PDF Print