languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Biblioteka Śląska w Katowicach

Street Rady Europy 1 40-021 Katowice

Road to

"Kocioł Czarownic. Wystawa z historii Stadionu Śląskiego" w Bibliotece Śląskiej

"Kocioł Czarownic. Wystawa z historii Stadionu Śląskiego" potrwa w Bibliotece Śląskiej w Katowicach do 7 maja 2018 r. w godzinach pracy Biblioteki.

Stadion Śląski to obiekt sportowy o bogatej i niezwykle interesującej historii – arena zmagań wielu dyscyplin sportowych, a także miejsce największych koncertów muzycznych w Polsce.

Piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na chorzowskim stadionie najważniejsze mecze, trzykrotnie awansując do mundiali i raz do finałów mistrzostw Europy. Po zwycięskim meczu z Anglią, który przybliżył nas do finałów piłkarskich mistrzostw świata w 1974 roku, angielscy dziennikarze nazwali Stadion Śląski Kotłem Czarownic. Prócz piłkarzy, lekkoatletów, żużlowców na Stadionie Śląskim występowali także piłkarze ręczni, biatloniści, narciarze, łucznicy, rugbiści, a nawet wędkarze, którzy rozgrywali mistrzostwa Polski w wędkarstwie spinningowym. Sześć razy Stadion Śląski gościł kolarzy – prestiżowego w drugiej połowie XX wieku – Wyścigu Pokoju. Kilkakrotnie na stadionie padały rekordy świata, poprawiano także rekordy Polski.

Koncert grupy AC/DC w 1991 roku był jednym z pierwszych stadionowych wydarzeń muzycznych i pierwszym o tak wielkiej skali – publiczność liczyła 70 tysięcy widzów. W następnych latach w Chorzowie wystąpiły m.in. zespoły The Rolling Stones z Mickiem Jaggerem, Metallica (trzykrotnie), Iron Maiden, U2 z Bono (dwukrotnie), Pearl Jam i Linkin Park, Genesis z Philem Collinsem, Red Hot Chili Peppers z Anthonym Kiedisem oraz The Police ze Stingiem.

W Bibliotece Śląskiej możemy zobaczyć po raz pierwszy zebrane w jednym miejscu oficjalne programy wydane z okazji najważniejszych sportowych imprez, które odbyły się w Chorzowie. Te często wielostronicowe wydawnictwa zawierają zestawienia statystyczne, wypowiedzi i rozmowy, fotografie i inne opracowania, dzięki czemu są nieocenionym źródłem informacji nie tylko dla historyków sportu. Wydawcami programów były organizacje, kluby i związki sportowe oraz inni organizatorzy imprez, a te najbardziej poszukiwane publikacje osiągają na specjalistycznych aukcjach wysokie ceny. Zgromadzone na wystawie programy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, Stadionu Śląskiego oraz kolekcji prywatnych, m.in. Henryka Bąka, Pawła Ruszkiewicza i red. Henryka Grzonki.

Ekspozycję uzupełniają plakaty informujące o wybranych imprezach, w tym tych najstarszych, odbywających się w pierwszych latach po otwarciu. Zgromadzono także po raz pierwszy plakaty towarzyszące największym w Polsce koncertom muzycznym, organizowanym na Stadionie Śląskim przez niemal dwie dekady, począwszy od 1991 roku. Przy okazji tych wydarzeń nie wydawano programów, a jedynymi oficjalnymi wydawnictwami były plakaty. Plakaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz Stadionu Śląskiego.

Tags: No tags

PDF Print