languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Spółdzielczy Dom Kultury `Tęcza` w Tychach

EN - Aleja Niepodległości 188 43-100 Tychy

Road to

Jak znikał tyski ZEG? - wystawa fotografii w Tychach

Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach fizycznie już nie istnieje. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zadbało jednak, by ostatnie chwile ZEGu zostały uwiecznione. 10 maja w Spółdzielczym Dom Kultury "Tęcza" odbędzie się wernisaż wystawy "ZEG THE END", na której zaprezentowane zostaną historyczne już zdjęcia budynku i jego rozbiórki.

Teraz, kiedy rozbiórka ZEGu zakończyła się, TTF zaprasza na wystawę będącą zbiorem niezależnej pracy jego członków, którzy na swój sposób dokumentowali to, co działo się u zbiegu ulic Budowlanych i Burschego. Jak o budynku mówi jeden z autorów fotografii - Artur Szlesinger - jego rozbiórka dała pretekst do powstania kilku ciekawych, nieoczywistych ujęć. "Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Tychów ZEG zasłużył, by poświęcić mu trochę fotograficznej uwagi" - dodaje. Podobne przekonanie towarzyszy Tomaszowi Jodłowskiemu, członkowi honorowemu TTFu, którego zdjęcia również zobaczymy na wystawie: "w ZEGu przez wiele lat pracowało wielu ludzi - był to jeden z największych pracodawców w okolicy. Warto w miarę możliwości uwieczniać przemiany, które zachodzą wokół nas... Nowy ZEG już nie powstanie, czasy się zmieniają i rzeczywistość kształtuje się w inny sposób".

Finalnie na wystawie "ZEG THE END" znajdzie się 26 prac autorstwa siedmiu członków Towarzystwa, w tym wspomnianych powyżej fotografów, a także Magdaleny Boruckiej, Tomasza Czardybona, Fryderyka Parwickiego, Lidii Sznepki i Magdaleny Tekli. Stworzyły one niekonwencjonalną dokumentację znikającego z mapy miasta ZEGu. "Na zdjęciach zobaczymy proces rozbiórki budynku, zajrzymy do jego wnętrza. Nie zabraknie też oczywiście najbardziej charakterystycznego elementu zakładu - fragmentów mozaiki przedstawiającej obwód drukowany" - opowiada Magdalena Borucka, pomysłodawczyni tematu wystawy. "Cieszę się, że w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym są pasjonaci, którzy czują, że historia dzieje się na naszych oczach i uwieczniają codzienność, której jutro może nie być " - dodaje.       

Wystawa "ZEG THE END" Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego stanowi pierwszą ekspozycję w świeżo wyremontowanej galerii Spółdzielczego Domu Kultury "Tęcza" Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Oskard". Wernisaż odbędzie się 10 maja o godzinie 18.00, a wystawa potrwa do 31 lipca tak, by każdy mógł prześledzić jak znikał tyski ZEG.

Tags: Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zeg the end

PDF Print