languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Centrum Handlowe Agora w Bytomiu

EN - Plac plac Tadeusza Kościuszki 41-902 Bytom

Road to

Wystawa Janusza Kaźmierczaka „Kiedyś to było” w Agorze Bytom

Wystawę prac Ireneusza Kaźmierczaka, który od 1975 roku fotografuje życie na Śląsku, można oglądać w Agora Bytom do 1 lipca.

 Na 30 pracach prezentowanych w galerii codzienność życia na Śląsku przeplata się z wielkimi momentami w historii Polski. Goście podziwiali uwiecznione na fotografiach pamiętne koncerty, mecze czy pochody pierwszomajowe. Nie zabrakło portretów gwiazd polskiej estrady, m.in. Grzegorza Ciechowskiego z Republiki i Ryszarda Riedla z zespołu Dżem oraz ikon światowej muzyki – Tiny Turner i Eltona Johna.

Jak tłumaczył w trakcie wernisażu Ireneusz Kaźmierczak, cała jego praca opiera się na prostym założeniu – że fotografia to sztuka obserwacji i utrwalania tego, co dla niewprawnego oka często jest nieuchwytne – Chodzi o to, żeby podejść jak najbliżej i ocalić od zapomnienia momenty ważne i piękne – mówił. - Wszystko się zmienia, znika. Moje zdjęcia często pokazują rzeczy, których już nie ma – kraje, które zniknęły z map, przedmioty, o których wszyscy zapomnieli. Ale też emocje, które jako jedyne pozostają uniwersalne – radość codziennego życia nawet w czasach PRL-u, czy nadludzki wysiłek sportowca dobiegającego do mety maratonu – wyjaśniał autor.

Ireneusz Kaźmierczak ma na swoim koncie kilkanaście nagród w konkursach fotograficznych. Jak sam podkreśla, największą satysfakcję dał mu tytuł dwukrotnego laureata prestiżowego Tychy Press Photo. W 2013 roku zdobył na nim nagrodę w kategoriach „Najlepszy fotoreportaż” i „Najlepsza fotografia” za cykl zdjęć poświęconych uczestnikom Tyskiego Biegu Ulicznego i Półmaratonu.

Wystawę „Kiedyś to było” można oglądać w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom do 1 lipca. Wstęp wolny.

Tags: Agora Bytom Bytom Janusz Kaźmierczak wystawa

PDF Print