languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie

EN - Plac Sienkiewicza 3 41-500 Chorzów

Address e-mail

galeriamm3@chck.pl

Road to

Kiejstut Bereźnicki, wystawa malarstwa w Galerii MM w Chorzowie

4 czerwca 2018 r.  w chorzowskiej Galerii MM odbędzie się wernisaż prac Kiejstuta Bereźnickiego. Wystawa z cyklu Wydarzenie roku potrwa do 23 lipca.

"(...) Patrząc na obrazy Kiejstuta Bereźnickiego, widzę w nich zaproszenie do medytacji. Ich rytm, ich wewnętrzna cisza, wreszcie nieustanne pogłębianie kilku zaledwie, ale niesłychanie ważnych motywów egzystencji, są jak powrót do źródeł. Nieuchwytność przemijania, zdumiewające misterium czasu, światło wydobywające kształty i barwy z nieistnienia, pamięć dawno już zaginionych przedmiotów, ludzi, sytuacji - wszystko to artysta zamyka w formach dopracowanych z niezwykłą finezją, a równocześnie prostotą i powagą. Ten jego własny, niepowtarzalny styl, ugruntowany przez wiele lat pracy wydaje się być przemyślaną odpowiedzią, mocno i czysto brzmiącym głosem w chaosie współczesnej agory. Na pytanie, jakiej sztuki trzeba nam w XXI wieku, odpowiem więc najprościej - właśnie takiej." Paweł Huelle

Kiejstut Bereźnicki studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1958 uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Teisseyre'a. Obecnie pracuje w tej uczelni prowadząc własną pracownię malarstwa. Od 1984 jest profesorem. Jego malarstwo odwołuje się do realizmu. Tworzy archaizowane martwe natury, uczty, sceny mitologiczne i alegorie, ale przede wszystkim hieratyczne mieszczańskie portrety, często podwójne i zbiorowe.

Tags: No tags

PDF Print