languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

EN - Plac Korfantego 3 40-005 Katowice

Road to

„Szapocznikow. Stan nieważkości”. Spektakl Centrali w Muzeum Śląskim

„Szapocznikow. Stan nieważkości” to spektakl Centrali w reżyserii Babrary Wysockiej, który odbędzie się  28, 29 i 30 czerwca (czwartek – sobota) o godz. 20.30 w Muzeum Śląskim. Spektakl poświęcony jest życiu wybitnej rzeźbiarki. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”. 

Alina Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej – międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. Życie artystki było nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza granice i poszukiwaniem nowych doświadczeń.

Barbara Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Jej spektakl wykracza poza formę dokumentu teatralnego. Odnosząc się do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze XX wieku, Wysocka obserwuje związki między życiem a sztuką, bada interpretacje, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, przygląda się temu, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.

Spektakl staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej strony ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź.

Bilety w cenie 20 zł kupić można w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie bilety.muzeumslaskie.pl.

Tags: Alina Szapocznikow Katowice Muzeum Muzeum Śląskie

PDF Print