languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach

EN - Plac Wolności 62a 42-460 Mierzęcice

Road to

Wystawa „Banknoty Polskie XX wieku” w Bibliotece w Mierzęcicach

Rok 2018 upływa pod znakiem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Niepodległej Ojczyzny. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach przygotowała niezwykłą wystawę pokazującą koleje losu Polskiego Banknotu w XX wieku. Wystawa ta została uroczyście  otwarta w 5 czerwca 2018 r. w sali wystawowej mierzęcickiej biblioteki.

Zgromadzone na wystawie eksponaty to pieniądze wycofane z obiegu po zmianie środka płatniczego i takie które do obiegu nie weszły z różnych powodów. Prezentowane są także obligacje międzywojenne i powojenne oraz „dobrowolne” cegiełki, których dochód przeznaczony był na budowę Domu Partii. Wystawa ta, to niecodzienna, interesująca lekcja historii.

Wystawa została połączona z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego na „Banknot XXI wieku”, który był skierowany do uczniów  szkół podstawowych z terenu naszej gminy. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Przeczycach – 5 osób oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach – 29 osób. Młodzi uczestnicy konkursu wykonali projekty banknotów na miarę 21 wieku. Wyobraźnia młodych osób nie zna granic  i widać to w oryginalnych, pełnych ciekawych pomysłów pracach. Można je zobaczyć na wystawie w bibliotece obok banknotów z poprzedniego stulecia.

 Gminna Biblioteka Publiczna w Mierzęcicach bardzo gorąco dziękuje Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Krakowie, Przedsiębiorstwu Społecznemu PANED w Mierzęcicach oraz Firmie SAREX s.c. w Nowej Wsi za wsparcie finansowe w przygotowanie wystawy „Banknoty XX wieku”.

Wystawa banknotów trwa do 15 czerwca 2018 r. w godzinach pracy biblioteki.

Tags: GBP Mierzęcice Gminna Biblioteka Publiczna w Mierzęcicach wystawa w GBP w Mierzęcicach

PDF Print