languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice

Road to

"Noc Teatrów Metropolii 2018"

Noc Teatrów Metropolii (wcześniej pod nazwą Metropolitalna Noc Teatrów) przypada w tym roku na 29 września. Impreza doczekała się swoich wiernych widzów, którzy tłumnie odwiedzają teatry w ostatnią sobotę września.

W tym roku, jak zwykle, będzie w czym wybierać, a jedynym problemem jest to, że nie można być w wielu miejscach jednocześnie. Można jednak skomponować sobie własny program NTM i cieszyć się magią teatru do późnych godzin nocnych.

9. Metropolitalną Noc Teatrów współtworzą:

1. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK 
2. Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej 
3. Opera Śląska w Bytomiu         
4. Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach  
5. Teatr Bez Sceny w Katowicach     
6. Teatr Czarnego Tła w Chorzowie          
7. Teatr Gry i Ludzie w Katowicach     
8 Teatr Korez w Katowicach     
9. Teatr Mały w Tychach     
10. Teatr Miejski w Gliwicach     
11. Teatr Nowy w Zabrzu     
12. Teatr Rozrywki w Chorzowie     
13. Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach    
14. Teatr Żelazny w Katowicach
15. Teatr Zagłębia
16 TVP 3 Katowice.

BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK
Bytom, ul. W. Kilara 29
teatrrozbark.pl
Black&White

Hasło tegorocznej Nocy Teatrów w Teatrze Rozbark nawiązuje do twórczości słynnego amerykańskiego fotografa Irvinga Penna, specjalizującego się w fotografii czarno-białej. Życie i twórczość tego artysty stały się inspiracją dla  twórców spektaklu „Rozkosz”, pierwszej w jubileuszowym sezonie premiery.
Irving Penn pracował przede wszystkim z czarno-białą fotografią, interesowała go moda, portrety i martwa natura. W swoim dorobku miał dziesiątki wystaw, jego prace były prezentowane w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach na świecie (m.in. w MoMA w Nowym Yorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Maison Européenne de la Photographie w Paryżu, Moderna Museet w Sztokholmie).

SPEKTAKL
20.00 - 21.30 - „Rozkosz” - premiera w choreografii Jakuba Lewandowskiego; twórcy spektaklu podejmują próbę przełożenia inspiracji twórczością fotograficzną na język ciała, tańca i ruchu scenicznego.
Bilety: 10 zł - ulgowy, 20 zł - normalny.

ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 19.00 - Warsztaty fotograficzne poświęcone czarno-białej fotografii portretowej; dla osób, które opanowały obsługę aparatu i szukają doświadczeń
w pracy z wykorzystaniem różnych źródeł światła i tła. Fotografia portretowa to najciekawsza dziedzina fotografii, bo dotyka istoty tego, czym jest wizerunek. Prowadzenie: Aleksander Joachimiak, grafik i fotograf Teatru ROZBARK.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Koszt: 10 zł.
18.00 - 19.00 - Warsztaty taneczne; spotkanie stylu street dance z tańcem współczesnym. Lekcja w stylu urban contemporary jest bardzo fizyczna i zawiera fragmentaryczne sekwencje ruchowe, charakterystyczne w swojej ekspresji dla tańca ulicznego, wsparte i poszerzone wiedzą znaną z technik tańca współczesnego.
Prowadzenie: Alexey Torgunakov, tancerz Teatru ROZBARK.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Koszt: 10 zł.
19.00 - 19.30 - Fotografowanie ciastka może być sztuką, czyli o kim mowa, gdy mowa o Irvingu Pennie. Wyraziste twarze modelek i modeli, jednolite tło, naturalne oświetlenie - to tylko kilka cech twórczości Irvinga Penna. Przed premierą opowiemy o jego wyjątkowej drodze twórczej, początkach pracy, poszukiwaniu inspiracji. Opowieść będzie wzbogacona prezentacją prac artysty.
Prowadzenie: Marta Bryś i Hubert Michalak.
Wstęp wolny.

22.00 - 01.00 - Black & white dance party - impreza taneczna utrzymana
w kolorystyce black and white, która znajdzie swoje odzwierciedlenie zarówno
w kostiumach uczestników, jak i w muzyce. Taneczna noc z Teatrem ROZBARK
z obowiązkowymi strojami utrzymanymi w czerni i bieli! Suknie ślubne, rękawiczki, czapki, woale - i co tylko wam przyjdzie do głowy, wszystko jest dozwolone, byle było białe lub czarne. Imprezę poprowadzi DJ z tematyczną playlistą.
Koszt: 5 zł; przy zakupie biletu na spektakl „Rozkosz” - wstęp wolny.
Rezerwacje na wszystkie wydarzenia w siedzibie Teatru – Biuro Obsługi Widza; bow@teatrrozbark.pl tel. (32) 428 13 11.

POZA SIEDZIBĄ
17.00 - 18.30 - Spacerownik teatralny; start: Bytomskie Centrum Kultury, pl. Karin Stanek 1. Pierwsze spacerowniki w Polsce odbyły się w 2015 roku podczas obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Do dziś powstało ponad 30 tras w różnych miastach. Bytomski spacerownik odkryje i ożywi najciekawsze miejsca i wydarzenia związane
z teatralnym obliczem miasta, przybliży dawne i współczesne miejsca teatralne. Prowadzenie: Hubert Michalak.

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY IM. H.BISTY W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
Ruda Śląska, ul. P. Niedurnego 69
www.mckrudasl.pl

SPEKTAKLE
17.00 - „Zuzanka i Utopce” oraz „Orfeusz w piekle” - spektakle w wykonaniu laureatów XXVIII Rudzkiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2018 - Bajkoland
i Moklandia; reż. Teresa Jonas;
17.00 - „Spo-TKANIE” - spektakl w reż. Małgorzaty Grund-Bismor i w wykonaniu teatru Scena Muzyczna I LO w Rudzie Śląskiej;
ok. 19.30 - „Tragedia prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda” w wykonaniu Teatru Reduta Śląska;
21.45 - „Serca o zmierzchu” Jeremiego Przybory - spektakl w reżyserii Mirosława Orzechowskiego, w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego.

ATRAKCJE SPECJALNE
Warsztaty teatralne dla dzieci młodszych.
Zwiedzenie sceny wraz z zapleczem oraz zabytkowej Drukarni.

OPERA ŚLĄSKA
Bytom, ul. Moniuszki 21-23
www.opera-slaska.pl

SPEKTAKLE
18.00 - „Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera” - opera komiczna W. A. Mozarta (Duża scena).
Bilety: 15 – 70 zł.
Opis spektaklu
Ta historia zaczyna się od przestępstwa - markiza Violante Onesti zostaje zaatakowana i pozostawiona na śmierć. „Rzekoma ogrodniczka” to rzadko wystawiane dzieło komiczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Napisał je w Monachium, mając zaledwie 18 lat. I choć sama opera ma już blisko 250 lat, jest czytelna dla współczesnego widza - podkreśla reżyser André Heller-Lopes.
W bytomskiej inscenizacji dzieła Mozarta wyeksponowany jest wątek kryminalny; są tu nawiązania do najbardziej lubianych powieści detektywistycznych i ich najbardziej znanych bohaterów. „Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera” powstała w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Celem tego projektu jest umożliwienie pełnego uczestnictwa młodych adeptów sztuki wokalnej w profesjonalnej produkcji operowej. Kto wie może wśród nich są przyszli Soliści Opery Śląskiej…
19.00 i 21.30 - „Czekając na Chopina” - spektakl teatralno-muzyczny; inscenizacja, scenariusz i reżyseria - Michał Znaniecki (sala koncertowa im. A. Didura).
Bilety: spektakl o godz. 19.00 – 30 zł; godz. 21.30 – 5 zł.
Opis spektaklu
Spektakl teatralno-muzyczny, odzwierciedlający nastrój salonowych spotkań muzycznych, podczas których nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Bohaterkami są uczennice, które rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze, dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, komponowane przez Chopina specjalnie dla nich, podczas różnych towarzyskich okazji. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia wybranych utworów genialnego kompozytora. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Dopiero w finale dowiedzieć się można, że była to po prostu gra salonowa, wymyślona przez George Sand, która zbiera materiały do nowej powieści. Czy Chopin się pojawi? Tego nie wiadomo aż do końca. Może zostanie wywołany, może jednak dojedzie, może ktoś się za niego przebierze... Poczekajmy na Chopina.

ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 21.00 - Teatralna metamorfoza - pokaz charakteryzacji postaci do spektakli „Rzekoma ogrodniczka” oraz „Czekając na Chopina” (sala szkoleniowa, parter).
Uczestnicy pokazu poczują się jak gwiazdy po metamorfozach przeprowadzonych przez charakteryzatorki Opery Śląskiej.
17.00 - 21.00 - I Ty możesz zostać Carmen, Toscą lub Don Giovannim! - przymierzalnia teatralnych kostiumów (sala szkoleniowa, parter).
Wyjątkowa okazja, żeby przymierzyć kostiumy z operowych produkcji. Stroje sprawią, że choć przez chwilę będzie można poczuć się jak operowa diva lub słynny śpiewak. Wszystko to będzie można uwiecznić na  pamiątkowej fotografii
w specjalnie przygotowanej fotobudce.
17.00 - 21.00 - Wykonaj maskę teatralną z pomocą specjalistów i zabierz ją do domu! - warsztaty plastyczne (pracownia malarsko-modelarska - dziedziniec przy budynku administracji).
17.00 - 20.00 - Operowa igła z nitką, czyli jak powstają̨ kostiumy operowe; otwarte pracownie krawieckie (budynek filharmonii, 2 p.).
Okazja do podpatrzenia jak powstają̨ kostiumy operowe. W czasie Nocy Teatrów szyte będą kostiumy do jednej z najnowszych produkcji Opery Śląskiej „Don Desiderio”.
17.00 - 21.00 - Zaprojektuj kostium teatralny - warsztaty prowadzone przez Dagmarę Walkowicz-Goleśny oraz studentów ASP, połączone z prezentacją projektów kostiumów ze spektakli Opery Śląskiej (sala im. W. Ochmana).
Każdy uczestnik otrzyma niezbędne materiały oraz rysunki, dzięki którym będzie mógł stworzyć niepowtarzalną pracę - być może stanie się ona inspiracją do kolejnych operowych produkcji.
Dagmara Walkowicz-Goleśny - scenograf, malarka, autorka kostiumów i scenografii do wielu spektakli, m.in. „Korzeniec”, „Mały Koniniarczyk”, „Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera”. Laureatka Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala w kategorii scenografii operowej.
17.00 - 19.00 - Zaśpiewaj z nami! - lekcji śpiewu operowego udzielać będą Soliści Opery Śląskiej (sale korepetytorskie - B. Paprockiego i N. Stokowackiej, 2p).
Okazja, aby poznać podstawy techniki śpiewu operowego. Być może wśród uczestników znajdą się ukryte talenty!

TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO...
17.00 - 18.00 - Lekcja pokazowa uczniów Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu.
18.00 - 19.00 - Otwarte warsztaty studia baletowego dla dzieci.
19.00 - 20.00 - Otwarte warsztaty studia baletowego dla dorosłych (sala baletowa, budynek filharmonii, 4 p.).
17.00 - 21.00 - Wszystko gra! - pokaz instrumentów muzycznych z aktywnym udziałem widzów (budynek filharmonii - sala orkiestrowa im. N. Siessa, parter).
Jedyna okazja, aby poczuć się jak muzyk i zagrać na instrumentach, które na co dzień  wykorzystywane są w spektaklach Opery Śląskiej. Przekonaj się jak brzmi gong, klawesyn, czy harfa. 
17.00 - 23.00 - Opera Café - zasmakuj muzyki w kawiarni operowej pod chmurką
i spróbuj kaw inspirowanych spektaklami „Romeo i Julia”, „Księżniczka czardasza”, „Czekając na Chopina”, „Szecherezada/Medea”, oraz „Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera” (dziedziniec przy budynku administracji).
17.00 - 17.20, 18.00 - 18.20 - Flashmob w Galerii Handlowej Agora w Bytomiu - występ Artystów Chóru Opery Śląskiej.
21.00 i 23.30 - Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania.

ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM
Katowice, ul. Św. Jana 10
www.ateneum.art.pl

ATRAKCJE SPECJALNE
19.00 - 20.30 - Zabawy z Czechowem - warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 13-17 lat.
Warsztaty udowodnią, że teatr nie musi kojarzyć się wyłącznie z „poważną sztuką”
i biernym odbiorem. Sztuki Czechowa, chociaż zostały napisane w zupełnie innej epoce, niosą w sobie treści współczesne. Podczas teatralnych zabaw, inspirowanych cytatami, postaciami i zdarzeniami z tych dramatów, odkryjemy, że każdy z nas posiada umiejętności aktorskie, a doświadczanie teatru jest źródłem pozytywnych emocji. Spotkanie będzie świetnym wstępem do czytania performatywnego, które
o godz. 21.00 odbędzie się w Galerii Ateneum.
Prowadzenie: Anna Nowak - instruktor teatralny, specjalista ds. edukacji w Teatrze Ateneum, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji i animacji kultury.
Wstęp na warsztaty bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona; obowiązują zapisy: edukacja@ateneumteatr.pl
Galeria Ateneum 
Katowice,  ul. 3 Maja 25
21.00 - Czytanie teatru dla dorosłych - Antoni Czechow: „Oświadczyny”. „Niedźwiedź”; przekład: Artur Sandauer; reżyseria: Paweł Szumiec; aktorzy: Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski.
Dwie jednoaktówki Czechowa, nazwane przez autora żartami scenicznymi, to niezwykle zabawne humoreski obyczajowe. Zawarta w nich satyra na ludzkie wady wciąż zadziwia aktualnością. Oba teksty łączy temat uczucia rodzącego się
w atmosferze konfliktu. Napisane znakomitym językiem, stanowią atrakcyjny materiał na czytanie performatywne - coraz popularniejszą formę teatralną, mieszczącą się pomiędzy próbą stolikową a sytuacyjną. Znajdziemy tu wszystkie rodzaje komizmu,  zarówno postaci, sytuacje jak i dialogi bohaterów wywołują salwy szczerego śmiechu na widowni.
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 11 września w kasie Teatru Ateneum.

TEATR BEZ SCENY
Andrzeja Dopierały
Katowice, ul. 3 Maja 11
www.teatrbezsceny.pl

SPEKTAKLE
19.30 - „Mleczarnia” - komedia autorstwa i w reżyserii Jacka Rykały; grają: Wiesław Sławik i Andrzej Dopierała.
Opis spektaklu
Przebojowa, osnuta na autentycznych wspomnieniach, tragikomedia Jacka Rykały reżyserowana przez autora, w przestrzeni Siedziby Teatru Bez Sceny nabiera nowych znaczeń. Pisany dosadnym językiem zapis spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch mężczyzn – dawnych przyjaciół – nieodparcie śmieszy, a jednocześnie stwarza okazję do refleksji o przemijaniu i sensie życia. Andrzejka (Andrzej Dopierała) i Mareczka (Wiesław Sławik) łączy nie tylko skłonność do alkoholu, ale także wspólnie przeżyta młodość, a przede wszystkim kobieta, którą obaj kochali, wspólna wielka miłość ich życia. W nocnej rozmowie, prowadzonej po 30 latach, ożywają nieistniejące już miejsca, wracają anegdoty i historie. Inteligentny i dowcipny tekst daje aktorom okazję do stworzenia wyrazistych i niezapomnianych kreacji.
22.00 - „Diabelski Młyn”, Eric Assous - komedia; reżyseria: Andrzej Dopierała; grają: Agnieszka Radzikowska i Andrzej Dopierała.
Opis spektaklu
Podstarzały słomiany wdowiec, poznaje w barze młodą dziewczynę i zaprasza ją do domu. Banalne? Jak mówi bohaterka sztuki - wielu się rozpozna. „Diabelski młyn” Erica Assousa w Teatrze Bez Sceny, kręci się naprawdę szybko. To zaproszenie do szaleńczej, teatralnej jazdy na skrzyżowaniu komedii i tragikomedii, farsy i tragifarsy, dramatu i melodramatu. W tej komedii ludzkich słabości i śmieszności, do samego końca nic nie będzie oczywiste. Jak na diabelskim młynie w lunaparku, wznosić się będziemy ze ściśniętym żołądkiem w górę, by po chwili z zapartym tchem, opadać
w dół, ku oczyszczającemu śmiechowi i łzom wzruszenia. Zdrada? Zemsta? Szantaż? Manipulacja? A może coś całkiem innego? 
0.00 - „Focie”, Kamil Szuszkiewicz - dramat społeczny; reżyseria: Andrzej Dopierała; grają: Paulina Janik, Aleksandra Bernacka, Aleksandra Szokiel i Karol Gaj.
Opis spektaklu
Miłość i Zbrodnia. Zbrodnia z miłości - pomimo miłości. Sześć zdjęć, zamieszczonych na internetowym profilu, opowiada tragiczną historię dwojga zagubionych, młodych ludzi. Drapieżny obraz internetowej społeczności z wszechobecnym, anonimowym
i bezinteresownym hejtem w tle.
Debiutancka sztuka Kamila Szuszkiewicza "Focie" w realizacji Teatru Bez Sceny została uhonorowana Drugą Nagrodą dla Zespołu Aktorskiego na Katowickiej Rundzie Teatralnej 2017.

ATRAKCJE SPECJALNE
20.45 - 21.30  - „Przy otwartej kurtynie” - pokazujemy jak zmienić przestrzeń dla potrzeb spektaklu - zmiana z ”Mleczarni” do „Diabelskiego młyna”;
23.30 -  0.00 - "Przy otwartej kurtynie" - pokazujemy jak zmienić przestrzeń dla potrzeb spektaklu - zmiana z „Diabelskiego młyna” do „Foci”.
Poza siedzibą Teatru, na ulicach Katowic (3 Maja, Rynek, Staromiejska, Mariacka, Dworcowa).
20.00 - 22.00 - „wersja mobilna” spektaklu „Focie” Kamila Szuszkiewicza,
w reżyserii A. Dopierały. Aktorzy, na hulajnogach, będą przemieszczać się z miejsca na miejsca i grać w przestrzeni miasta kolejne fragmenty spektaklu, który zostanie zaprezentowany o północy w siedzibie Teatru Bez Sceny.
Wstęp na cały program Teatru Bez Sceny, prezentowany w ramach Nocy Teatrów Metropolii, jest bezpłatny.

TEATR CZARNEGO TŁA
Chorzów, ul. Poniatowskiego 6
www.teatr-czarnego-tla.blogspot.pl

SPEKTAKLE
17.00 - 18.00 - „Ale...cyrk...” - spektakl w technice „czarnego teatru”, zabierający widzów do wesołego i kolorowego świata cyrku, w którym spotykamy znajome postacie klaunów, akrobatów, a także słonie, konie i sympatycznego lwa.
Świetna zabawa dla młodych widzów od ok. 3 lat oraz dla widzów dorosłych.
Bilety w cenie promocyjnej: 11 zł - dorośli, 8 zł - dzieci oraz młodzież szkolna.
Bilety w sprzedaży przez portal Ticketmaster.
20.00 - 21.00 - „Królowa - rock bajka” - spektakl w technice „czarnego teatru”,
w czasie którego widzowie zostaną zabrani do krainy Kaja i Gerdy, znanych z baśni „Królowa Śniegu”.
Na to przedstawienie zapraszamy przede wszystkim dorosłych. Chcemy pokazać, że „czarny teatr”, nawet kiedy jest w nim dużo lalek i rekwizytów, nie jest tylko teatrem dla dzieci. Dorośli, jeśli tylko pozwolą się wciągnąć w magię baśni, także będą się dobrze bawić. Ułatwi to jeszcze klasyczna rockowa muzyka, która stanowi oprawę przedstawienia. Świetna zabawa dla młodych widzów od ok. 5 lat oraz dla widzów dorosłych.
Bilety w cenie promocyjnej: 12 zł – dorośli, 9 zł - dzieci oraz młodzież szkolna. Bilety w sprzedaży przez portal Ticketmaster.

ATRAKCJE SPECJALNE
14.00 - 15.30 - „Tajemnice czarnego teatru” - rodzinne warsztaty dla dorosłych
i dzieci, w czasie których będzie można poznać niezwykłą technikę „czarnego teatru”, podstawy ruchu scenicznego i animacji, a także, przy pomocy otrzymanych rekwizytów, stworzyć własne etiudy. Wszystko to na czarnej scenie w magicznym świetle ultrafioletowym.
Sugerowane ubranie się w ciemne lub czarne stroje - wtedy efekt w czasie przedstawienia będzie najlepszy.
Koszt - 9 zł od uczestnika (dorosły lub dziecko). Zapisy przez formularz na stronie www.teatr-czarnego-tla.blogspot.com

18.00 - 19.30 - „Lalki witają w teatrze” - wystawa lalek i rekwizytów, stworzonych
w teatrze, połączona ze spotkaniem z aktorkami i możliwością zrobienia zdjęć.

TEATR GRY I LUDZIE
Katowice, Al. Niepodległości 2
www.gryiludzie.pl

SPEKTAKLE
16.00 - „Mama Bohatera” - premiera spektaklu dla dzieci; reżyseria Maciej Nogieć.
Wstęp wolny.
Opis spektaklu
Spektakl dla dzieci „Mama Bohatera” realizowany jest w planie żywym i lalkowym. Oryginalny tekst picturebooka duetu autorskiego Roberto Malo i Francisco Javiera Mateo został napisany od nowa, rozbudowany, poszerzony o kilka epizodów oraz wzbogacony piosenkami. Cała historia jest zagrana, opowiedziana i zaśpiewana.
W warstwie plastycznej, współpraca z Alicją Kocurek, ilustratorką i autorką scenografii, gwarantuje stworzenie nowej jakości: formy odpowiedniej dla teatralnej adaptacji, ale też głęboko osadzonej w sztuce ilustrowania, sztuce przekładania opowieści na obraz. Głównym elementem organizującym przestrzeń gry jest spódnica tytułowej mamy bohatera. W niej skrywać się będą światy i przestrzenie.
Z niej wszystko będzie się wyłaniać i do niej powracać. Spódnica będzie zamkową górą, to znów jej wnętrze otworzy się, by ukazać pałacowe komnaty. Na jakiś czas zniknie, rozpadnie się na elementy tworzące jakiś krajobraz, by po chwili znów powrócić do swej właściwej funkcji, stając się częścią garderoby. To swoiste uniwersum przechodzić będzie kolejne metamorfozy, pobudzając wyobraźnię widza
i za każdym razem zaskakując go prostotą w budowaniu skojarzeń i iluzji.
„Mama Bohatera” to opowieść o relacji dziecka z rodzicem - o jej granicach
i cienkiej linii pomiędzy opiekuńczością rodzica, a niezależnością dziecka.
21.00 - „Ballada o Janie Wnęku” - spektakl plenerowy; reżyseria Maciej Nogieć.
Miejsce: placu przed budynkiem Teatru Śląskiego w Katowicach.
Wstęp wolny.
Opis spektaklu
Scenariusz spektaklu powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku, w Galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj „lotni”, na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło
w trakcie pokazu do wypadku. Obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku. Przedstawienie przypomina tę nieco zapomnianą, pełną niejasności i tajemnic historię. Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Spektakl był prezentowany w wielu miastach Polski,
a także m.in. w Tunezji i na Węgrzech.

ATRAKCJE SPECJALNE
12.00-16.00 - Strefa Aktywności Rodzinnej; atrakcje dla dzieci i rodziców
w przestrzeni wokół Teatru: szkółka szczudlarska, warsztaty bębniarskie, warsztaty plastyczne, zabawy z animatorami, konkursy z nagrodami.
Wstęp wolny.
17.00 - 19.00 - warsztaty lalkarskie dla dzieci, prowadzone przez lalkarzy: Bartosza Sochę i Beatę Zawiślak.
Wstęp wolny.
20.00 – 23.00 – Kryminalna Gra Detektywistyczna – premiera; gra, przygotowana specjalnie na potrzeby Nocy Teatrów, zabierze trzy kolejne grupy widzów w szaloną godzinną podróż po tajemniczych zakamarkach Teatru Gry i Ludzie, w których czekać będą zagadkowe postacie, mogące naprowadzić na trop mordercy, albo zmylić poszukiwaczy. To propozycja dla śmiałków kochających kryminały, lubiących rozwiązywanie zagadek i pragnących zobaczyć teatr od nieco innej strony.
Wstęp wolny.

TEATR KOREZ
Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2
www.korez.art.pl

SPEKTAKLE
19.00 - „Mrożona papuga”, Fred Apke - komedia; reżyseria: Fred Apke, przekład: Marta Klubowicz; występują: Elżbieta Okupska, Marta Klubowicz/Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach/Piotr Rybak, Piotr Bułka.
Przedstawienie, w nawiązaniu do tematyki, dedykowane  głównie seniorom.
Bilety: 30 zł - normalny; 20 zł – ulgowy.
Opis spektaklu
Helena (65) dziś samotna emerytka, niegdyś dzielnie walcząca o byt matka samotnie wychowująca dzieci, dała się wciągnąć w pewne oszustwo. Poddała się namowom zakochanego w niej sąsiada imieniem Witek, który pracuje w ZUS-ie. Ten, by podwyższyć swojej wybrance marną emeryturę, sfałszował jej dokumenty i załatwił dodatkową rentę dla niewidomych. Helena żyje w piekle wyrzutów sumienia i jest zmuszona udawać ślepą. W tym momencie jej dorosłe dzieci wpraszają się na jej urodziny. Teraz Helena - pełna wstydu i lęku - musi również przed nimi odgrywać rolę ociemniałej. Rozwija się niesłychanie komiczna sytuacja, dzięki której wypływają na wierzch ukrywane rodzinne tajemnice i eksplodują zardzewiałe, dawno zakopane bomby.

ATRAKCJE SPECJALNE
Przed spektaklem „Mrożona papuga” zapraszamy na spotkanie z pracownikiem ZUS, który będzie do dyspozycji widzów.
Możliwość zrobienia zdjęcia z aktorami na „ściance” Teatru.
Po spektaklu widzowie zostaną zaproszeni do Galerii Teatru Korez na wystawę „Od Marienbadu do Novigradu”.

POZA SIEDZIBĄ
Dom Kultury w Żernicy - Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach,
ul. J. Szafranka 9, www.gok.pilchowice.pl
16.00 - „Mianujom mie Hanka”, Alojzy Lysko  - monodram; reżyseria: Mirosław Neinert; występuje: Grażyna Bułka.
Opis spektaklu
Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy.
Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści.
Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.
To o nim Szczepan Twardoch tak napisał w swoim felietonie:
Grażyna Bułka kreuje Hankę niezwykle. To potężna, autentyczna i kompletna kreacja, Bułka podporządkowuje sobie całą publiczność w kilka minut i dalej przez godzinę i kwadrans hipnotyzuje, z niezwykłą gracją zmieniając rejestry od komizmu po powagę, brawurowo unosząc tekst, który, posiadając momenty lżejsze, przede wszystkim jednak nie stroni od patosu...
Nagroda Teatralna "Złota Maska" w województwie śląskim za rok 2016 w kategorii AKTORSTWO - ROLA KOBIECA dla Grażyny Bułki za rolę Hanki w monodramie "Mianujom mie Hanka".

TEATR MAŁY
Tychy, ul. ks. kard. A. Hlonda 1
www.teatrmaly.tychy.pl

SPEKTAKL
21.00 - 22.00 - "Ukryte" - spektakl Teatru HoM; plenerowy spektakl pantomimiczny, inspirowany twórczością Tima Burtona. Tragiczna historia miłości, zazdrości i zemsty w baśniowym, nakręcanym świecie; scenariusz i reżyseria: Jakub Kabus; konsultacje choreografii: Barbara Dutkiewicz; muzyka:  fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu „Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”, autorstwa Nickea Cave’a i Warrena Ellis’a oraz fragmenty ścieżki dźwiękowej do powieści Nickea Cave’a „I oślica ujrzała anioła”, autorstwa Nicke’a Cave’a; obsada:  Dama - Natalia Kruszyna, Błazen – Anna Swoboda, Dobosz – Janusz Niedbał, Człowiek – Cezary Kruszyna, Marionetka – Jakub Kabus ,Pozytywka – Katarzyna Kabus
Miejsce: dziedziniec Teatru Małego.
Wstęp wolny.

ATRAKCJE SPECJALNE
15.00 - 17.00 - „Teatr Cieni” - warsztaty plastyczne pod kierunkiem Joanny Rupik, podczas których dzieci będą projektowały, a następnie wykonywały lalki z papieru
i tektury. Na zakończenie warsztatów dzieci będą inscenizowały scenki ze znanych
i lubianych bajek.  
Miejsce: Miejska Galeria Sztuki OBOK.  
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.
18.00 - 20.00 - „Na scenie” - warsztaty teatralne pod kierunkiem Izabeli Walczybok-Matuszyńskiej, w ramach których będzie można poznać techniki teatru pantomimy. Na zakończenie warsztatów uczestnicy zaprezentują własne etiudy.
Miejsce: Pokój Edukacji Twórczej w Teatrze Małym.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.
22.30 - 23.30 - Nocne Zwiedzanie Teatru - możliwość poznania najciemniejszych
i najdziwniejszych zakamarków Teatru, w towarzystwie „duchów” ukrytych na drodze zwiedzania.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.
15.00 - 23.00 - Wystawa fotografii autorstwa Piotra Muschalika w Miejskiej Galerri Sztuki OBOK.

TEATR MIEJSKI W GLIWICACH
Gliwice, ul. Nowy Świat 55/57
www.teatr.gliwice.pl

SPEKTAKL
16.00 - 17.00 - „W kole”, Krystyna Miłobędzka - spektakl dla dzieci; reżyseria: Bartosz Kurowski; scenografia: Klaudia Laszczyk; muzyka: Marcin Kusz; produkcja: Beata Sokołowska; obsada: Iga Bancewicz, Olga Żmuda, Marcin Kusz.
Spektakl dla widzów najmłodszych (3 - 5 lat). Bezpieczna przestrzeń, wyraziste elementy plastyczne, zaskakujące motywy muzyczne i mniej sformalizowany charakter prezentacji dają możliwość wzięcia udziału we wspaniałej teatralnej przygodzie. Przedstawienie ma charakter interaktywny. Dzieci wraz z wykonawcami będą bawić się w echo, namalują kredą swój świat, a nawet będą mogły wpływać na przebieg zdarzeń. 
Miejsce: Scena Mikro przy ul. Nowy Świat 55 – 57.
Bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy.

ATRAKCJE SPECJALNE
13.00 - 15.30 - „Królowa Śniegu” kampania zimowa - promocyjna próba - warsztat, podczas którego uczestnicy opracują plan promocji i zaprojektują elementy identyfikacji graficznej premierowego spektaklu dla dzieci „Królowa Śniegu” wg H.Ch. Andersena, w reżyserii Magdaleny Żarneckiej. Premiera zaplanowana jest na 1 grudnia 2018 roku. Najlepsze pomysły i prace zostaną włączone do realizowanej przez Teatr kampanii reklamowej.
Prowadzenie: Jarosław Ciołek, Agnieszka Skowronek (dział marketing/ PR Teatru Miejskiego w Gliwicach) oraz graficzki ze współpracującego z Teatrem Muflon Studio - Maria Prochaczek, Weronika Mehr.
Miejsce: Teatralne Patio lub Foyer Małej Sceny (w przypadku deszczu).
Wstęp wolny.
17.00 - 20.00 - Poznaj „Malutką Czarownicę” - warsztaty, gry i zabawy, nawiązujące do premierowego spektaklu „Malutka Czarownica”, w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, którego premiera odbędzie się 13 października 2018 roku. 
Noc to ulubiona pora czarownic, także tych malutkich. Spotkamy czarownice
z różnych bajek i baśni. Ujrzymy ich cienie, przygotujemy lalki, poznamy zaklęcia
i tańce. Warsztaty poprowadzą grający w spektaklu aktorzy: Anna Moś, Kornel Sadowski, Iga Kira Bancewicz, Rafał Domagała, Cezary Jabłoński.
Miejsce: Teatralne Patio lub Foyer Małej Sceny (w przypadku deszczu).
Wstęp wolny.

TEATR NOWY
Zabrze, Pl. Teatralny 1
www.teatrzabrze.pl

SPEKTAKLE
Spektakle finałowe „Lata z teatrem”
11.30 - „Gniazdo” na motywach sztuki Marii Wojtyszko; dowcipna, pełna odniesień do współczesności, interpretacja legendy o Lechu, Czechu i Rusie, i założeniu państwa polskiego.
13.30 - „Przygody koziołka Matołka”, Kornel Makuszyński; uwspółcześniona interpretacja klasyki literatury dziecięcej.
Spektakle Teatru Nowego
19.00 - 20.45 - „Dziennik Anny Frank”, E.E. Schmitt; reż. K. Prus; przejmująca,
a zarazem zabawna opowieść o tragicznych losach grupy ludzi w czasach Holocaustu.
21.00 - „Kolacja dla głupca”, Francisa Veber; reż. Marcin Sławiński; przebój ostatniego sezonu, który zebrał znakomite recenzje; dobra, mądra zabawa
z nieuniknionym wzruszeniem.

ATRAKCJE SPECJALNE
17.30 - 18.45 - „Czytanie dramatu”, a właściwie komedii Daniela Glattauera „Cudowna terapia”, głęboko dotykającej przeróżnych zawiłości w relacjach małżeńskich i międzyludzkich.
Wstęp wolny.
15.00-17.00 - Próba otwarta spektaklu „Morze ciche” w reż. Łukasza Zaleskiego, z udziałem trzech aktorek, posługujących się m.in. językiem migowym. Spektakl powstaje jako jeden z 5 zwycięzców ogólnopolskiego konkursu im. J. Dormana.  Adresowany jest również, a nawet przede wszystkim, do dzieci niesłyszących. Prezentowany będzie w kilkunastu ośrodkach dla dzieci z tego rodzaju niepełnosprawnością w całym kraju. Premiera planowana jest na 3 października, będzie to więc ostatnia faza prób, niezwykle interesująca ze względu na specyfikę używanych środków i metod pracy.
Wstęp wolny.
13.00 - Warsztaty aktorskie dla dorosłych z elementami arteterapii, bazujące na doświadczeniach aktorów w pracy m.in. z seniorami; dwugodzinne zajęcia w dwóch grupach, maksymalnie 15-osobowych.
Wstęp wolny.
Nocne zwiedzanie teatru z dreszczykiem i atrakcjami.
Wstęp wolny.

POZA SIEDZIBĄ
Dom Kultury w Knurowie, ul. Górnicza 1,
www.centrum-kultury.pl
19.00 - „Śmiech wzbroniony”, Miro Gavran; w reżyserii i z udziałem m.in. Zbigniewa Stryja. Wspaniała, mądra komedia jednego z najpopularniejszych współczesnych dramaturgów.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Domu Kultury.

TEATR ROZRYWKI
Chorzów, ul. M. Konopnickiej 1
www.teatr-rozrywki.pl

SPEKTAKLE
19.00 - „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając” - muzyka, teksty piosenek: Frank Loesser, libretto: Abe Burrows, Jack Weinstock, Willie Gilbert, reżyseria: Jacek Bończyk. Grają: Kamil Franczak, Dominika Guzek.
Bilety: 50 zł.
Opis spektaklu
To muzyczna komedia korporacyjna, a przy tym jeden z najzabawniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Młodemu, ambitnemu Finchowi wpada w ręce poradnik biznesowy zatytułowany: „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając”. Postanawia wcielić w życie zapisane w nim porady. A są one… nietypowo szczere. Zamiast ciężkiej pracy i codziennego wysiłku, autor stawia na spryt, brak skrupułów oraz znajomość specyficznych zasad rządzących korporacyjnym światkiem. Już wkrótce Finch rozpoczyna wędrówkę na szczyt. Zanim jednak pokona przeciwników
i zostanie prezesem wielkiej firmy, będzie musiał nauczyć się poruszać w świecie rekinów biznesu, korporacyjnych szczurów i… seksownych sekretarek. 
22.30 - Szkoła Bluesa - muzyczny miraż spektaklu z historią polskiego bluesa w tle.  Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych PO GODZINACH. Reżyseria: Jarosław Czarnecki, scenariusz: Paweł Stefan.
Bilety: 31 zł.
Opis spektaklu
Grupa kolegów zakłada zespół, w którym próbują tworzyć swoją muzykę. Muzycy, których dzieli w metryce kilka dziesięcioleci, ponadto wywodzący się z różnych środowisk oraz mający do czynienia zgoła z różnymi muzycznymi inspiracjami próbują stworzyć  bluesowy band. Spektakl przepełniony jest bluesowym feelingiem, połączonym ze śląskim duchem. W programie dużo dobrej muzyki i opowieści
o największych polskich, a zwłaszcza śląskich, asach bluesa, takich jak: Dżem, Tadeusz Nalepa, Krzak, Jan „Kyks” Skrzek, Irek Dudek, Cree czy Nocna Zmiana Bluesa.

ATRAKCJE SPECJALNE
18.15 - Oprowadzanie po Teatrze.
18.30 - 20.00 - Przymierzalnia kostiumów.

TEATR ŚLĄSKI im. St. Wyspiańskiego
Katowice, Rynek 10
www.teatrslaski.art.pl

OPEN THE DOOR – otwieramy drzwi na innych

SPEKTAKLE
Otwieramy drzwi na sztukę współczesną
Spektakle Teatru Śląskiego:
17.00 - „Sztuka”, Y. Reza - słynna francuska komedia i spór przyjaciół o biały obraz w białe paski. W głównych rolach: Andrzej Dopierała, Jerzy Głybin, Andrzej Warcaba.
Miejsce: Scena w Malarni.
Bilety: 25 zł.
Opis spektaklu
Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy. Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko - pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna. W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia u przyjaciół. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób…
Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka”. Jest także autorką granego na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego „Boga mordu”, na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź”. Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości.
Otwieramy drzwi do modernistycznej Sali Sejmu Śląskiego
19.00 - „Terror”, Ferdidnad  von Schirach - odtworzenie głośnego procesu sądowego z publicznością w charakterze ławników, która na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego.
Miejsce: Sala Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, ul. Jagiellońska 25.
Bilety: 25 zł.
Opis spektaklu
Odtworzenie, z udziałem aktorów, głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha, wg tekstu niemieckiego dramaturga Ferdinanda von Schiracha „Terror” (polska prapremiera). Proces w rekonstrukcji Roberta Talarczyka odbywa się
w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność, w charakterze ławników, na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego. Głosowanie odbywa się przy użyciu systemu, z którego na co dzień korzystają radni Sejmiku podczas obrad.
W maju 2013 roku w Niemczech miało miejsce wydarzenie bez precedensu. Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze, zestrzelił nad miejscowością Oberappersdorf samolot pasażerski typu Airbus A320, odbywający lot z Berlina do Monachium. W rezultacie śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie, znajdujący się na pokładzie samolotu. Lars Koch przyznał się do popełnienia czynu. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca związany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy - Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.
Od Twojej decyzji zależy, czy Lars Koch będzie traktowany jak bohater czy jak morderca. Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś lub przeczytałeś o tej sprawie. Absolutnie o wszystkim. Ty wydajesz dziś wyrok tylko na podstawie tego, co usłyszysz podczas rozprawy. Pamiętaj, prawo karne oparte jest na winie, a to oznacza, że karzemy oskarżonego tylko za to, czemu jest osobiście winien.
Otwieramy drzwi na innych
„Open the Door” - finałowy weekend I Międzynarodowego Festiwalu „Open the Door”. W programie nagradzane i zaangażowane społecznie spektakle z Polski oraz hiszpańsko-meksykański projekt z udziałem członków lokalnej społeczności biorących wcześniej udział w warsztatach teatralnych.
18.00 „Nie mów nikomu" - Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA (Poznań);Bilety: 20 zł; osoby niesłyszące - 5 zł
20.00 „Guide" (Vera Ondrasikova&Collective); Bilety: 20 zł
15.00 i 16.30 „El Rei Gaspar” - Foradelugar (Hiszpania, Meksyk); Bilety: 20 zł
21.00 "Ballada o Janie Wnęku" (Teatr Gry i Ludzie), na placu Teatralnym, wstęp wolny
Opis Festiwalu
I Międzynarodowy Festiwal „Open the Door” to nowy projekt Teatru Śląskiego, podczas którego prezentowane będą spektakle artystów pochodzących z różnych kontekstów kulturowych - z różnych krajów, regionów, reprezentujących odmienne punkty widzenia, przekonania, światopogląd. Festiwal  będzie mieć istotny walor społeczny - chcemy otworzyć się na rozmaite grupy odbiorców, pozyskać nowych widzów, wyjść z niszy imprez teatralnych prezentując teatr, który może stanowić atrakcyjną dla szerokiego grona odbiorców formę sztuki, komunikacji oraz ekspresji. Pragniemy także oddać głos tym, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, brak środków, uwarunkowania społeczne i socjalne, niepełnosprawność, zepchnęły na margines. Dlatego też program naszego festiwalu pozostaje otwarty na twórczość artystów niepełnosprawnych, na działania artystów niezależnych, również na tych, którzy pomimo uznania i wyjątkowej jakości realizowanych projektów nie posiadają wcześniejszego artystycznego przygotowania.

ATRAKCJE SPECJALNE
Otwieramy drzwi Twojego domu
Co godzinę od 16.00 do 21.00 - Teatr w Twoim domu - rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają maski i kukiełki, które następnie posłużą do tworzenia teatru w domu.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.
Otwieramy drzwi naszych magazynów
17.00 - 21.00 - Kiermasz Teatralny - szansa na kupno teatralnych pamiątek -  elementów scenografii, rekwizytów, czy kostiumów (foyer Dużej Sceny).
Wstęp wolny.
Otwieramy drzwi teatralnej garderoby
18.00 - 21.00 - W garderobie - przymierzalnia teatralnych kostiumów oraz charakteryzacja widzów (Scena Kameralna).
Wstęp wolny.

TEATR ŻELAZNY
Katowice, ul. Armii Krajowej 40
www.teatrzelazny.pl

SPEKTAKLE
16.00 - „Pchła Szachrajka” - kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką.
Bilety: 10 zł.
Opis spektaklu
Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, które odwiedza bohaterka, przemierzająca lądy i morza. Podróż ta dostarcza dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Muzyka lat 20-tych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie bawią się fantastycznie. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.
Po spektaklu spotkanie z aktorami, którzy rozdadzą dzieciom zabawki.
20.00 - „Seks dla opornych” - reżyseria: Piotr Wiśniewski, grają: Małgorzata Gadecka, Dariusz Wiktorowicz.
Miejsce: Siedziba TVP Katowice.
Koszt: 10 zł
Opis spektaklu
Długoletnie małżeństwo postanawia wyjechać na weekend do ekskluzywnego hotelu, by ożywić swój związek. Biorą ze sobą egzemplarz popularnego poradnika małżeńskiego pt. „Sex dla opornych”. Jak mąż przyzwyczajony do wizerunku poczciwej żony i kochającej matki zareaguje na widok tejże, cedzącej niecenzuralne słowa i odzianej w strój tzw. dominy rodem z filmu dla dorosłych? Co kryje się pod powierzchnią weekendu, który ma przywrócić małżonkom dawny wigor i pożądanie? Kolejne gry i zabawy pary są pretekstem do głębokiej rozmowy  w poszukiwaniu tego, co łączy i niwelowaniu tego, co dzieli.

TVP 3 Katowice
Katowice, ul. Telewizyjna 1
www.katowice.tvp.pl

SPEKTAKLE
19.00 - Teatr sześciu rzędów – spektakl niespodzianka, wystawiony w średnim studiu TVP3. Widzowie, jako główni aktorzy spektaklu, za pomocą głosu lektora wzywani będą do różnych czynności i zachowań, wyzwalających nieoczekiwane emocje. W przerwie spektaklu poczęstunek.
20.00 - „Seks dla opornych” – spektakl Teatru Żelaznego w Dużym studio TVP 3 Katowice.
Opis spektaklu
Długoletnie małżeństwo postanawia wyjechać na weekend do ekskluzywnego hotelu, by ożywić swój związek. Biorą ze sobą egzemplarz popularnego poradnika małżeńskiego pt. „Sex dla opornych”. Jak mąż przyzwyczajony do wizerunku poczciwej żony i kochającej matki zareaguje na widok tejże, cedzącej niecenzuralne słowa i odzianej w strój tzw. dominy rodem z filmu dla dorosłych? Co kryje się pod powierzchnią weekendu, który ma przywrócić małżonkom dawny wigor i pożądanie?
Kolejne gry i zabawy pary są pretekstem do głębokiej rozmowy  w poszukiwaniu tego, co łączy i niwelowaniu tego, co dzieli.
14:30-18:30 - Banita wraca do Bytomia – multisensoryczne słuchowisko z elementami czuciowymi, zapachowymi i słuchowymi. Zaskakująca historia banity Walentego Dyngosa, jego perypetie i chęć posiadania złupionego skarbu odczuwalne będą dosłownie na własnej skórze. Scenografia: Katarzyna Kańska.

ATRAKCJE SPECJALNE
12:00 - 18:00 - Bajkowy salon dla dzieci. We współpracy z aktorami Teatru Ateneum
w Katowicach przygotowany zostanie angażujący dzieci program, w tym: lekcja teatralna. Dzieci będą mogły zapoznać się z tajnikami obsługiwania pacynek
i kukiełek, zobaczą też krótki spektakl kukiełkowy.  W programie także: czytanie bajek, wspólne śpiewania, gry ruchowe oraz malowanie twarzy.
13:00-18:00 - Spacer tropem banity. Uczestnicy będą mieli jedyną okazję zwiedzić te miejsca TVP3 Katowice, które na co dzień są dostępne tylko dla pracowników. Szlak Walentego Dyngosa będzie wiódł korytarzami i piwnicami. Zwiedzający, wyposażeni w kaski ochronne i latarki, będą się przemieszczać między 5 punktami: cela Walentego Dyngosa - skarbiec - sala tortur - nawiedzona komnata - dziupla sztabu Dyngosa. W każdym z tych miejsc przygotowane zostaną budzące grozę zasadzki i pułapki. Dodatkowo każda z grup (maksymalnie 15 osób) będzie musiała wykonać zadanie specjalne, zlecone przez przewodników. 
12.00 - 19.00 - Podwieczorek z gwiazdami - okazja do spotkania i rozmowy przy kawie
i czymś słodkim ze znanymi osobami Telewizji Katowice – dziennikarzami i prezenterami. Gospodarzem spotkań będzie Remigiusz Rączka.
Jak zostać gwiazdą teatru - w jednym z telewizyjnych magazynów na uczestników czekać będą stroje z teatralnych wypożyczalni. Dzięki odpowiedniemu makijażowi i charakteryzacji będzie można wcielić się w postacie z różnych sztuk teatralnych. Uwieńczeniem tej pracy będzie specjalnie przygotowana „ścianka”, na tle której można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

TEATR ZAGŁĘBIA
Sosnowiec, ul. Teatralna 4
www.teatrzaglebia.pl

18:00 Czytanie performatywne „Opisu obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza z udziałem Sosnowieckiej Orkiestry Dętej / Plac Stulecia w Sosnowu
19:00 Przemarsz aktorów, orkiestry oraz publiczności do Teatru Zagłębia
19:30 Powitanie i otwarcie sezonu 2018/2019 przez Dyrekcję Teatru Zagłębia
19:30-22:30 Wyprzedaż kostiumów teatralnych, Otwarta Szafa z Kostiumami (możliwość przymierzania kostiumów) / Teatr Zagłębia
20:00-21:00  Warsztaty "Obyczajowy wehikuł czasu" cz. I (aktorsko-choreograficzne) - prowadzenie: aktorzy Teatru Zagłębia: Małgorzata Saniak i Krzysztof Korzeniowski  *zapisy
21:00-22:00 Warsztaty "Obyczajowy wehikuł czasu” cz. II (kostiumowe) - prowadzenie aktorka Teatru Zagłębia Agnieszka Bieńkowska *zapisy
22:00-23:00 Zwiedzanie teatru z aktorem Teatru Zagłębia Michałem Bałagą *zapisy

Dodatkowo:
19:30-23:00 Kawiarnia teatralna

Tags: bilety na spektakle czytanie nocne zwiedzanie spotkania taniec teatr teatry

PDF Print