languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night Mourning WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

EN - Plac T. Dobrowolskiego 1 40-205 Katowice

Road to

Wystawa pokonkursowa 10 Triennale Grafiki Polskiej w Muzeum Śląskim

Raz na trzy lata zdarza się okazja, by zobaczyć, jak ewoluuje polska grafika i zapoznać się z najnowszymi trendami w tej dziedzinie sztuki. Najbliższą będzie wystawa pokonkursowa 10., jubileuszowej edycji Triennale Grafiki Polskiej, której wernisaż odbędzie się w piątek, 26 października, o godz. 18.00 w audytorium Muzeum Śląskiego na poziomie -4. Konferencja prasowa poświęcona 10. Triennale Grafiki Polskiej odbędzie się w czwartek, 25 października, o godz. 11.00 w foyer na poziomie -4. Wystawę będzie można oglądać do 27 stycznia 2019 roku.

Triennale Grafiki Polskiej jest prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów tworzących w medium graficznym - począwszy od odbitek stworzonych za pomocą klasycznych technik warsztatowych, takich jak litografia czy miedzioryt, poprzez serigrafię i druk cyfrowy, aż po animacje i formy przestrzenne. Celem TGP jest wyłonienie najbardziej intersujących dzieł w tej dziedzinie sztuki na tle aktualnych tendencji artystycznych. Od 2015 roku organizatorem Triennale Grafiki Polskiej jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

10. edycja Triennale Grafiki Polskiej obejmuje konkurs, wystawę pokonkursową, warsztaty edukacyjne i towarzyszące, publikację monograficzną, a także wystawy w różnych lokalizacjach na terenie miasta. W konkursie mogli wziąć udział artyści, absolwenci uczelni artystycznych oraz studenci ostatnich roczników studiów artystycznych. Zgłaszali swoje prace powstałe w ciągu ostatnich trzech lat, które nie zostały dotąd nagrodzone w innych konkursach i przeglądach o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Do wystawy głównej jury selekcyjne konkursu wytypowało 97 prac. Najlepsze spośród nich wyłoni i uhonoruje nagrodami regulaminowymi i fundowanymi jury międzynarodowe, które będzie obradować w dniach 23-24 października w Katowicach. Wystawa pokonkursowa 10. Triennale Grafiki Polskiej będzie prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach od 26 października 2018 roku do 27 stycznia 2019 roku.

Wystawy towarzyszące odbędą się w różnych lokalizacjach na terenie Katowic: w Galerii Rondo Sztuki, Galerii Wertykalnej i Galerii Koszarowej - należących do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, Galerii "Elektrownia" w Czeladzi oraz Galerii "Szarej" w Katowicach.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: tgp.asp.katowice.pl.

Organizator konkursu: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Kurator: Grzegorz Hańderek
Komitet Organizacyjny Konkursu: Marcin Białas, Anna Cichoń, Marcin Hajewski, Grzegorz Hańderek, Artur Oleś
Rada Programowa (artyści oraz teoretycy sztuki z różnych środowisk twórczych): Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP w Warszawie), Tomasz Daniec (ASP w Krakowie), Sebastian Dudzik (UMK w Toruniu), Paweł Frąckiewicz (ASP we Wrocławiu), Mirosław Pawłowski (UA w Poznaniu), Marta Anna Raczek-Karcz (Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki), Adam Romaniuk (ASP w Katowicach).

Tags: grafika Katowice Muzeum Śląskie Triennale Grafiki Polskiej

PDF Print