languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Street Wolności 1 41-300 Dąbrowa Górnicza

Address e-mail

olaf.otwinowski@palac.art.pl

Phone number

32 733 88 28

Road to

Słowacka Ludowa Majolika - wystawa w Dąbrowie Góniczej

W Kawiarni Pałacowej oraz w holu Pałacu Kultury Zagłębia (parter) znajdą się wyjątkowe prace ceramiczne, które pochodzą z kraju naszych południowych sąsiadów - Słowaków. Wystawa Jak glina stała się ceramiką - Słowacka Ludowa Majolika będzie dostępna dla zwiedzających w czasie wakacji, od 6 czerwca do 28 sierpnia, w godzinach otwarcia PKZ. 

Wernisaż odbędzie się 6 czerwca o godz. 12:00 w Kawiarni Pałacowej, a gościem honorowym będzie Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Adrian Kromka. Spotkanie dodatkowo umili występ pianistyczny Jerzego Kołodzieja.

Prezentowana ceramika pochodzi z miasta Modra, gdzie znajduje się niepozorna fabryka ze 135-letnią historią. Właśnie tam, już na przełomie XVI i XVII w., produkcja garcnarska była bardzo rozwinięta i zaczęła nabierać cech, które dziś są charakterystyczne i unikalne dla wyrobów z tamtego rejonu. Typowe ornamenty pochodzą z natury, więc ceramikę zdobią m.in. róże, goździki, pąki kwiatów, liście i ptaki. Barwy także mają swoje znaczenie, a do wykonania malunków wykorzystuje się głównie kolory: żółty, niebieski, brązowy, czerwony i zielony.

Wstęp wolny.

Tags: No tags

PDF Print