languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Street Sejmu Śląskiego 1 40-032 Katowice

Road to

"Czas na zdjęcie". Wystawa Marii Kietlińskiej i Feliksa Zwierzchowskiego w Galerii Miasta Ogrodów

Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Marii Kietlińskiej i Feliksa Zwierzchowskiego, który odbędzie się w piątek, 28 czerwca, o godzinie 18.00 w Galerii Miasta Ogrodów na II piętrze budynku przy placu Sejmu Śląskiego 2.

Po latach marginalizowania fotografii dokumentalnej, staje się ona coraz bardziej doceniana nie tylko przez zwykłych odbiorców tego medium, ale także przez krytyków i historyków sztuki. Dzieje się tak zapewne dzięki dostępności i popularności fotografii cyfrowej, a także dlatego, że każdy jest dziś fotografem. Przynajmniej na wakacjach.

Robimy zdjęcia w milionach, albo miliardach klatek. Najczęściej zachowanych jedynie na matrycy aparatu telefonicznego. Czasem kopia pozostaje w pamięci komputera. Coraz rzadziej robimy odbitki, umieszczając je w albumie. Na wystawie można zobaczyć dwa zestawy fotografii: damskiego i męskiego spojrzenia na czas wolny. Dokument sprzed lat. Zdjęcia niepopularne, wakacyjne, letnie. Oprócz prac o wysokich walorach artystycznych odkrywamy nowe postacie polskiej historii fotografii. Fotografów znanych i docenianych w okresie swej aktywności, niestety dziś zapomnianych niemal zupełnie: Marii Kietlińskiej i Feliksa Zwierzchowskiego. Oboje byli członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, skąd pochodzą fotografie, które obejrzymy w Galerii Miasta Ogrodów.

Wystawa będzie prezentowana do 1 września 2019 r.

Maria Kietlińska (1888-1966) była członkinią ZPAF od roku 1947. Fotografowała zarówno w podróży, w którą często się udawała, jak i w codziennym otoczeniu. Pomimo znaczącego dorobku, artystka ta pozostaje niemal zupełnie nieznana. Spuścizna jej życia artystycznego znajduje się w Fototece Związku Polskich Artystów Fotografików. Zbiór znajdujący się w zasobach ZPAF jest jedynym tak dużym zbiorem fotografii artystki. Zawiera dobrze zachowane fotografie (unikatowe płytki szklane, pozytywy i negatywy) oraz bezcenne albumy rodzinne z wklejonymi fotografiami. Zasoby te były do tej pory prezentowane zaledwie na jednej wystawie, w Warszawie, na przełomie 2018 i 2019 roku.

Feliks Zwierzchowski (1912-2003) już w wieku 14 lat podjął pierwsze próby fotografowania. W ostatnim okresie dwudziestolecia międzywojennego i w czasie II wojny światowej był już docenianym fotografem polskiego pejzażu, co w 1950 roku zaowocowało członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Był także założycielem oraz dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą założył w 1951 roku. Dzięki pasji przez ponad pięćdziesiąt lat zgromadził kilka tysięcy unikatowych woluminów, co uczyniło ją największą biblioteką fotograficzną w tej części Europy. Realizował tam swoje dwie najważniejsze pasje - miłość do książek oraz fotografii. Jako fotograf krajobrazu polskiego miał na swoim koncie duży dorobek i wiele sukcesów, w tym publikacje w albumach, folderach i czasopismach, kilkadziesiąt wystaw oraz nagrody, medale i odznaczenia otrzymane w kraju oraz za granicą. Jego bogate archiwum płytek szklanych, negatywów oraz odbitek srebrowych znajduje się w zasobach Fototeki ZPAF.

Zdjęcia pokazane na wystawie „Czas na zdjęcie” pochodzą ze zbiorów Fototeki Związku Polskich Artystów Fotografików.

Tags: Galeria Miasta Ogrodów Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. K. Bochenek wystawy Katowice

PDF Print