languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Park Miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu

EN - Plac Tarnogórska 3 41-902 Bytom

Road to

VI Bytomski Jarmark Średniowieczny

W dniach 31 sierpnia - 1 września w Parku Miejskim im. F. Kachla odbędzie się VI Bytomski Jarmark Średniowieczny. 

Bytom, lokowany w 1254 roku, jest miastem starszym od Krakowa, a zbliżający się VI Bytomski Jarmark Średniowieczny pozwoli na nowo cofnąć się do korzeni powstania miasta z górnikiem i orłem w herbie.

Na widzów czeka szereg widowiskowych konkurencji, w których zmierzą swe siły najlepsi łuczniczy i rycerze z całego kraju. W programie między innymi: pojedynki na miecz długi, pojedynki na miecz i tarcze oraz pełno-kontaktowe Walki Drużyn Rycerskich - starcia z użyciem różnorodnej broni dla najwaleczniejszych. Nie zabraknie także pokazowej bitwy, podczas której zostaną wytoczone ciężkie działa artyleryjskie - a wydarzenie to nawiązywać będzie do roku 1430, kiedy to pod murami Bytomia odbyły się walki z husytami. Przybędzie wielu legendarnych już w Polsce rycerzy - zdobywców medali na turniejach rangi Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata.VI Bytomski Jarmark Średniowieczny to sporo atrakcji dla całych rodzin m.in. niezwykły pokaz z żywym ogniem Fire Show, spektakl średniowieczny "Za siedmioma wiekami" w wykonaniu Teatr "Trójkąt", atrakcją będzie również koncert muzyki dawnej oraz występ zespołu Castle Dreams - duetu wykonującego muzykę rockową z elementami folku. Jak co roku, na imprezie nie zabraknie również pokazów z udziałem zwierząt, które od wieków towarzyszyły ludziom. W programie przewidziano pokaz sokolniczy oraz pokaz jazdy konnej.

Jarmark to także obóz rycerski, historyczne namioty i kramy, które oferować będą typowe średniowieczne wyroby i potrawy, stoiska rzemieślników, którzy są licznie odwiedzani przez dzieci, a to za sprawą różnorodnych otwartych warsztatów (garncarskich, kowalskich, szycia szmacianych lalek, a nawet dojenia krowy).

PROGRAM VI BYTOMSKIEGO JARMARKU ŚREDNIOWIECZNEGO

31 sierpnia (sobota)
13:00 Oficjalne rozpoczęcie
13:30 Samoczwart – walki dwuosobowych pocztów rycerskich
14:30 Pokaz konny – najazdy kopijnicze
15:30 Bieg dam
16:30 Oblężenie husyckie Bytomia – Bitwa o dowódcę
17:00 Walki Drużyn Rycerskich – 3 vs 3 oraz 8 vs 8
19:00 Pokaz sokolniczy
20:00 Rywalizacja rycerska z udziałem publiczności
21:00 Koncert Castle Dreams
22:00 Fire Show
Atrakcje dla publiczności: garncarstwo, kowalstwo, szycie szmacianych lalek, dojenie krowy.

1 września (niedziela)
12:00 Turniej łuczniczy
12:00 Turniej miecza i tarczy
13:30 Turniej miecza długiego
14:00 Teatr Średniowieczny “Trójkąt” - spektakl: “Za siedmioma wiekami”
15:00 Turniej maczania łba w balii
16:00 Zakończenie turnieju i rozdanie nagród
Atrakcje dla publiczności: walki na miecze sportowe, garncarstwo, kowalstwo, pisanie gęsim piórem, malowanie postaci damy i rycerza.

Sponsorem głównym wydarzenia jest Węglokoks Kraj i marka Skarbek. Organizatorzy: Bytomskie Centrum Kultury, Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE. Partnerzy: Miasto Bytom, Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz.

Tags: Bytom dla dzieci pokazy rycerskie średniowiecze

PDF Print