languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego w Katowicach

EN - Plac Sokolska 2 40-084 Katowice

Road to

KONCERT KOLĘDOWY | Katarzyna Moś | Marcin Jajkiewicz | Robert Kabara | Śląska Orkiestra Kameralna

By przedłużyć magiczne odczucia związane z okresem Bożego Narodzenia, zapraszamy naszych Melomanów na niezwykły koncert kolędowy. Śląska Orkiestra Kameralna, która tego wieczoru wystąpi wraz ze wspaniałymi solistami, zabierze nas w świat pięknych melodii i najbardziej znanych polskich kolęd, które w wyjątkową formę symfonii ubrał Adam Wesołowski. Na scenie obok orkiestry pojawią się Katarzyna Moś i Marcin Jajkiewicz, oboje znani ze swoich zapadających w pamięć głosów.

Jako pierwszy usłyszymy jednak utwór instrumentalny, przeznaczony na orkiestrę smyczkową. Concerto grosso op. 6 nr 8 Na noc Bożego Narodzenia Arcangelo Corellego to jeden z najpiękniejszych z cyklu 12 koncertów mieszczących się w opusie 6. Dzieło to utrzymane jest w tonacji g-moll, a jego struktura wysuwająca na pierwszy plan solowe skrzypce i wiolonczelę stała się zalążkiem powstałej później formy koncertu skrzypcowego. Swoją nazwę ósme concerto grosso wzięło z jednego ze swoich ogniw, Largo-Pastorale, „fatto per la notte di Natale”, co właśnie oznacza „przeznaczone na noc Bożego Narodzenia”.

Następnie zabrzmi Symfonia kolęd Adama Wesołowskiego, zawierająca w sobie najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które układają się w pięć części kontrastujących ze sobą pod względem tempa i  nastroju. Skrajne są więc żywiołowe, druga i czwarta – liryczne, natomiast w trzeciej – środkowej odnaleźć można elementy folkloru. Wyjątkowym jest także wykorzystanie orkiestry, która niejednokrotnie spełnia rolę instrumentów perkusyjnych. Obecność partii wokalnych z kolei pozwoli oczarować publiczność wyjątkowymi głosami Katarzyny Moś i Marcina Jajkiewicza. Katarzyna Moś, która zresztą występowała także podczas prawykonania Symfonii kolęd, jest kompozytorką, piosenkarką i autorką tekstów piosenek. W 2017 roku reprezentowała Polskę w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym awansowała do finału. Marcin Jajkiewicz z kolei znany jest z aksamitnej barwy głosu. Jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (obecnie Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu) Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie wokalistyki. Swoją karierę rozpoczynał wraz z zespołem Button Hackers, a obecnie bierze udział w licznych spektaklach teatralnych, produkcjach telewizyjnych oraz w koncertach w całej Polsce.

Wykonawcy:

  • Katarzyna Moś – wokal
  • Marcin Jajkiewicz – wokal
  • Robert Kabara – dyrygent
  • Śląska Orkiestra Kameralna

Program:

  • Arcangelo Corelli – Concerto grosso op. 6 nr 8 Na noc Bożego Narodzenia
  • Symfonia kolęd – opracowanie symfoniczne najpiękniejszych kolęd świata w aranżacji Adama Wesołowskiego
Piątek 17 stycznia 2020 godzina 19:00, Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

 

Tags: No tags

PDF Print