languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Miejski Klub im. Jana Kiepury MUZA

EN - Plac Warszawska 2 41-200 Sosnowiec

Road to

KONCERT ZESPOŁÓW SKANKAN ORAZ THE ANALOGS

THE ANALOGS

Wiosną 1995 roku trzej członkowie legendarnej dla polskiej sceny ska grupy DR.CYCOS po raz pierwszy zeszli do znajdującej się w piwnicy klubu “Bronx” sali prób i rozpoczęli pracę nad piosenkami, które w założeniu miały być tradycyjnym punk rockiem. Osobami tymi byli: Marek “Oreł” Adamowicz – gitara, Ziemowit Pawluk – perkusja i Paweł “Piguła” Czekała – bas. Od początku zespół, który w tamtym czasie nie posiadał jeszcze nazwy, idąc za przykładem swoich wspaniałych poprzedników, takich jak The Clash, Cock Sparrer czy Business, określił się jako antyfaszystowski i antyrasistowski (co wydaje się być oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, iż cała trójka grała jednocześnie w zespole ska). Niemniej losy zespołu, z przyczyn mniej lub bardziej od nich zależnych, naznaczone są częstymi zamianami składu, co sprawiało, że grupa musiała ciągle rozwijać się, by ciągle tworzyć zwartą, idącą w jedną stronę całość.

Nazwę swoją zespół zaczerpnął z nazwy starego, tradycyjnego nośnika, jakim była w czasie początków punk rocka analogowa, winylowa płyta.

W sierpniu 2018 roku The Analogs rozpoczął PROJEKT PUDŁO, grając pierwszy koncert pilotażowy w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Tylko głos Kamila Rosiaka i Pawła Czekała i gitary akustyczne. W ramach projektu zespół chce zorganizować trasę po wszystkich zakładach karnych w Polsce. Przearanżowali piosenki tak, żeby można je było zagrać na gitarach akustycznych i dotrzeć z nimi do tych wszystkich, którzy nie mogą być ze swoimi bliskimi, rodzinami, dziećmi i z wszystkimi których  kochają. Zespół chce pomóc im w walce z wykluczeniem, samotnością i nieprzystosowaniem...   Podczas tej trasy pragną również nagrać nasze występy, a potem wydać płytę koncertową projektu.

SKANKAN

W 1993 roku Szczepan z Tomaszkiem Małpą powołuje do życia zespół, który odegra znaczącą rolę w historii polskiej muzyki, nie tylko ska. Początkowy skład Wojciech, Jarczys, Dareczek, Małpa i Garczek utrzymuje się zaledwie kilka miesięcy. Szczepan zaprasza Stecyka, Binkwe, Krakusa, Remika i Łysego oraz Zytę. Zespół zaczyna pracować nad materiałem, czego owocem jest pierwsze demo nagrane w klubie "Bios". Po śmierci wokalisty Garczka, "Skankan" podejmuje dalszą pracę nad materiałem, do składu dołącza wokalista Tiger. Grupa nagrywa drugie demo w studio "Remedium". W 1995 roku zespół nagrywa "Live95", w tym samym czasie pracuje nad pierwszą płytą studyjną która ukazała się w 1996 roku pod nazwą "Skankan ożywia trupy", utwory z tego wydawnictwa: "Dżolo", "Kona długi dzień", "Nic się tu nie zmienia", "Łoki Toki", "Rudi" utrzymywały się w czołówce list przebojów.

"Skankan" coraz bardziej daje się poznać nie tylko na polskich scenach, ale także w Europie - co na tamte czasy nie jest rzeczą łatwą, w 1995 roku w Niemczech pojawia się składak cd "The next generation ska" vol.III - grupa zaprezentowała utwór: "Dżolo", "Kona długi dzień".

Zespół występuje na dużych festiwalach między innymi kilkukrotnie na "Przystanku Woodstock". Grupa zyskuje ogromne rzesze fanów, a "Ska" zauważane dotychczas tylko przez koneserów gatunku, wpisuje się na stałe w krajobraz polskiej muzyki.

Kwiecień 2019 - Szczepan zaprasza Stecyka, decydują się na reaktywację grupy zapraszając ze starego składu Binkwe i Jarczysa. Skład uzupełniają muzycy z województwa Śląskiego i Zagłębia grający wcześniej w innych projektach ska, reggae.

Sobota 1 lutego godzina 18.00, Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA. 

Tags: No tags

PDF Print