languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Miejski Dom Kultury `Batory` w Chorzowie

EN - Plac Stefana Batorego 6 41-506 Chorzów

Road to

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA. MOJA SŁODKA EUROPEJSKA OJCZYZNA

W RAMACH VINYL FESTIWAL...

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA. MOJA SŁODKA EUROPEJSKA OJCZYZNA

Jan „Ptaszyn” Wróblewski - polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych.


KOMEDA. Moja słodka europejska ojczyzna. Muzyczna wizja zjednoczonej Europy w dziele Krzysztofa Komedy zinterpretowanym po 50 latach przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Projekt przygotowywany był przez wiele lat i jest swoistym salutem oddanym Komedzie. Komeda w 1967 roku wydał w Niemczech jedną ze swych najsłynniejszych płyt - zbiór "Meine Süsse Europäische Heimat - Dichtung Und Jazz Aus Polen”, łączący polską poezję, wiersze m.in. Szymborskiej, Miłosza, Herberta, Baczyńskiego, Różewicza i Przerwy-Tetmajera (przełożone na niemiecki przez Karla Dedeciusa) z polską muzyką. Zawarty na niej materiał stał się tematem, który Ptaszyn postanowił przerobić na swój styl dla sekstetu. Pierwotnie całość przygotowano do widowiska z udziałem Andrzeja Seweryna, recytującego wiersze. Jeszcze w trakcie prac zdecydowano się na opracowanie i nagranie wersji instrumentalnej. Punktem kulminacyjnym stało się wydanie rok temu albumu płytowego. „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna”. Płyta zyskała miano jednej z najlepszych i najważniejszych w 2018 roku.

SEXTET Jana PTASZYNA Wróblewskiego, założony 24 lata temu, to same znakomite nazwiska. W Chorzowie sekstet wystąpi w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofon tenorowy), Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka), Wojciech Niedziela (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontabas) i Marcin Jahr (perkusja).

Zapraszamy serdecznie!

Piątek 8 maja godzina 19:00 Miejski Dom Kultury Batory.

Tags: No tags

PDF Print