languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego

EN - Plac Rynek 10 40-951 Katowice

Road to

TKACZKI

Spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

W niedalekiej przyszłości, gdy wszystko zatoczy koło. W Wiedniu albo innej europejskiej metropolii. Tak właśnie poznajemy szwaczki pracujące zupełnie jak w XIX-wiecznych europejskich manufakturach i fabrykach albo tak jak w obecnie rozwijających się krajach dalekowchodnich – Bangladeszu, Indiach czy Wietnamie. To obraz wielkiej maszyny i jej trybików – ludzi. Człowiek zdominowany przez wolny rynek, kapitalizm, popyt i podaż.

Czy to ważne, który mamy dzień tygodnia lub co więcej, jaka jest pora doby, czy to dzień, czy też noc? "Trzeba być elastyczną i w gotowości". Zawsze. Chociaż nasze bohaterki nawet w takich realiach starają się odnajdywać szczęście i wdzięczność za los, który je spotyka, z czasem ulegają pokusie podjęcia próby zmiany swojej rzeczywistości. Zmotywowane buntowniczym nastawieniem jednej z nich wszczynają rebelię przeciw systemowi, w którym są uwięzione. W obliczu kryzysu wartości wyruszają w poszukiwaniu szczęścia, godnego traktowania i spełnienia. Wyruszają do lepiej rozwiniętego, bogatego kraju na wschód od Europy. Wyruszają w podróż po to, aby odnaleźć swoje człowieczeństwo, swoje miejsce w tym zwariowanym, zglobalizowanym świecie. Szukają odpowiedzi dla siebie i dla nas. Ryzykują wszystko, nie wiedząc, co czeka je na końcu drogi.

Historię opowie nam dziewięć młodych, pełnych pasji i energii aktorek. Próbując odnaleźć w niej i w postaciach cząstkę siebie, swojego charakteru, temperamentu i emocjonalności, zaprezentują przed nami umiejętności aktorskie, które rozwijały w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego. Praca z reżyserem Janem Hussakowskim oraz jej finalny efekt w postaci spektaklu "Szwaczki" to zwieńczenie ich trzyletniej edukacji. Scenariusz spektaklu dyplomowego powstał na bazie tekstów Trylogii tekstylnej Volkera Schmidta: "Trzeba być wdzięczną", "Macie szczęście", "Jesteśmy szczęśliwe".

Realizatorzy:

Jan Hussakowski scenariusz, reżyseria

Izabela Banaszek scenografia

Obsada:

Karolina Cieślar

Nicoletta Dragon

Justyna Dubiel

Magdalena Dymsza

Wiktoria Łuczak

Agata Nawrat

Kalina Piesik

Cecylia Wadas

Kamila Żymła

Sobota 5 września godzina 19:00, Teatr Śląski (Scena Kameralna)

Tags: No tags

PDF Print