languages: PL EN
font size: A A A
layout: Day Night WAI

Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach

EN - Plac Studzienna 6 44-100 Gliwice

Address e-mail

kikgliwice@gmail.com

Phone number

+48 32 231 55 36

Road to

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - spotkanie siedemdziesiąte drugie

Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach zapraszają 2 grudnia 2018 r. o godzinie 16.00 do Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a na koncert pt. „Przeboje światowej kameralistyki”, który poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wystąpi:

Al Pari Quartet:
Marta Lucjan – skrzypce
Alicja Miruk-Mirska – skrzypce
Magdalena Maier – altówka
Elżbieta Rychwalska – wiolonczela

W programie: L. van Beethoven, A. Dvořák

Ostatni tegoroczny Podwieczorek upłynie pod znakiem najdoskonalszej formy kameralnego muzykowania, jaką bez wątpienia jest kwartet smyczkowy. Doskonałość owa wynika przede wszystkim z konieczności idealnego połączenia solistycznego traktowania pojedynczych instrumentów z rygorami, jakie narzuca gra zespołowa. Umiejętność ta zawsze stanowiła najwyższy probierz mistrzostwa kompozytorskiego. Genialny Beethoven osiągnął je już w swoich wczesnych kwartetach op. 18. Czwarty utwór tego cyklu w ulubionej przez kompozytora patetycznej tonacji c-moll, łączy kameralny skład z prawdziwie symfonicznym rozmachem i mocą brzmienia. Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Antonina Dvořáka należy do najczęściej wykonywanych dzieł kameralnych. Powstał w Spilville w stanie Iowa i wchodzi w skład tzw. Trylogii Amerykańskiej. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze niezwykłemu połączeniu muzycznych reminiscencji amerykańskiego salonu i czeskiej gospody. Obie kompozycje usłyszymy w wykonaniu Al Pari Quartet - zespołu powstałego w 2017 roku z inicjatywy studentek Akademii Muzycznej w Katowicach. Artystki doskonalą swój warsztat m.in. pod kierunkiem prof. Szymona Krzeszowca (Prymariusza Kwartetu Śląskiego). Od 2018 roku pracują również pod kierunkiem Quartetto di Cremona w ramach Accademia Walter Stuaffer w Cremonie we Włoszech.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od 28 listopada w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, czynnym od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

Tags: Gliwice koncerty w Gliwicach Muzeum w Gliwicach muzyka klasyczna Podwieczorki muzyczne w Willi Caro Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych Willa Caro

PDF Print