języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejsce

Ulica 3 Maja 19 41-800 Zabrze

Adres e-mail

mgw@muzeumgornictwa.pl

Nr telefonu

+48 32 271 65 91

Strona internetowa

http://www.muzeumgornictwa.pl

Dojazd

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu mieści się w XIX-wiecznym, zabytkowym budynku o eklektycznej architekturze. Wewnątrz znajduje się reprezentacyjna Sala Witrażowa, w której kiedyś odbywały się posiedzenia Sejmiku Powiatowego.

Muzeum posiada bogatą kolekcję zbiorów (około trzydzieści tysięcy eksponatów) związanych z historią, techniką oraz kulturą górnictwa (dawne narzędzia, urządzenia, skamieliny, maszyny górnicze, archiwalne rysunki techniczne, mapy, fotografie, dokumenty, obrazy religijne, modlitewniki, przedmioty powiązane z kultem św. Barbary, stroje itp.).

Do Muzeum należy Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, w którym zachował się układ przestrzenny kopalni z drugiej połowy XIX wieku wraz z częścią zabudowy i wyposażenia oraz  znajdująca się na jego terenie Galeria Zmiękczalnia.

Muzeum wspiera działalność Dyskusyjnego Klubu Filmu Śląskiego „Szybowskaz”, uczestniczy w Industriadzie i Nocy Muzeów oraz organizuje Minifestiwal Muzyki Alternatywnej.

Tagi: Galeria Zmiękczalnia historia górnictwa koncerty muzyki alternatywnej kultura górnictwa Minifestiwal Muzyki Alternatywnej muzeum Muzeum Górnictwa Węglowego skansen górniczy wydarzenia kulturalne wystawa Zabrze

PDF Print