języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Miejsce

Ulica Kresowa 7 41-209 Sosnowiec

Dojazd

Park Kresowy (Park Kruczkowskiego) w Sosnowcu

Park Kruczkowskiego jest pierwszym ogólnodostępnym parkiem w Sosnowcu. Powstał on w 1935 r., zajmuje powierzchnię 4,8 ha i swoją nazwę zyskał dzięki pomnikowi Leona Kruczkowskiego, który tuż po studiach pracował w przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim.

Park porasta ponad 50 gatunków drzew i krzewów, z których najstarsze są tak stare jak sam park. Największą atrakcją tego miejsca jest Egzotarium, budynek podtrzymujący tradycję podobnej budowli znajdującej się na tym terenie i zniszczonej w czasie II wojny światowej.

Odbudowany w latach 1954-56 pozwala zobaczyć z bliska ponad 100 gatunków roślin z różnych części oraz stref klimatycznych świata np. opuncje, liany, palmy, kliwie oraz sukulenty i wiele więcej. Oprócz roślin w Egzotarium znajduje się stała ekspozycja zwierząt, na którą składają się głównie ryby i gady. Wśród ponad czterdziestu gatunków najbardziej atrakcyjny jest zbiór pielęgnic. Na piętnaście gatunków gadów składają się m.in krokodyl nilowy, pytony tygrysi oraz siatkowy i sześć gatunków żółwi.

Tagi: egzotarium Park Kruczkowskiego parki pomnik Leona Kruczkowskiego Sosnowiec

PDF Print

Powiązane wydarzenia