języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejsce

Ulica Parkowa 25 41-500 Chorzów

Adres e-mail

sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl

Nr telefonu

+48 32 241 07 18

Strona internetowa

http://muzeumgpe-chorzow.pl

Dojazd

Ostatni wpis na bloguwięcej

Muzeum `Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie`

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” to jedyny skansen na wolnym powietrzu w Metropolii "Silesia". Jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego.

Chorzowski skansen to 22 ha powierzchni. W  krajobrazie pól i łąk prezentowane są zabytkowe drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, użyteczności publicznej (wiejska szkoła i sklepik), rzemieślniczo-przemysłowe. W cieniu kasztanowców każdy zwiedzający może skosztować regionalnych potraw w zabytkowej karczmie "U Brożka". Skansen stale się rozwija. W jego wnętrzach prezentowane są wystawy, a w wiejskiej szkole odbywają się lekcje muzealne.

Muzeum organizuje szereg  imprez, w tym prezentujące bogactwo kultury i obyczajów Śląska: „Wielkanoc”, „Noc Świętojańską”, „Dzień Miodu”, „Dzień Chleba”, przeglądy zespołów folklorystycznych WICI czy też Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny Kół Gospodyń Wiejskich. Imprezy Folklorystyczne to tylko niektóre z proponowanych atrakcji muzeum. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny.

Tagi: Chorzów Górnośląski Park Etnograficzny GPE lekcje muzealne Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny Skansen zabytkowe budynki zabytkowe chaty

PDF Print